Dworczyk: sprawdzamy możliwości zakupu szczepionek poza Unią Europejską

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską - powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko COVID-19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: "Teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską".

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: "Analizujemy takie możliwości".

Niemcy złamały umowę w sprawie zamówienia szczepionek 

Jak podkreślił, "Niemcy złamały ten zapis umowy". Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. "Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana" - powiedział minister. "Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce" - dodał szef KPRM.

Polska czwarta w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień wg rządu

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że "w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób". "Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej" - powiedział szef KPRM. (PAP, autor: Piotr Śmiłowicz, pś/ par/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Jak długo utrzyma się odporność na wirusa? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Więcej o: