Szpitale odmawiają pracownikom medycznym wypłaty dodatku covidowego. Są pierwsze pozwy
Jak podaje "Rzeczpospolita", szef szpitala w Poznaniu odmówił wypłaty dodatku covidowego w sprawie pięciu tysięcy świadczeń. Dyrektor powołał się przy tym na interpretację resortu zdrowia, która wydana została na podstawie prośby ZK OZZL (Zespołu Kryzysowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy). Zgodnie z nią pracownikowi medycznemu nie należy się dodatek covidowy za pracę z zakażonymi, jeśli opiekował się nimi "incydentalnie".
Koronawirus w Polsce. Dodatek covidowy nie należy się za "incydentalną" pracę z zakażonymi
Prawnicy ZK OZZL twierdzą jednak, że żadnego świadczenia medycznego wykonywanego u zakażonych na koronawirusa nie można uznać za "incydent", bo każdy taki przypadek wiąże się z ryzykiem infekcji. - Tym bardziej za incydentalne nie można uznać ponad pięć tysięcy takich świadczeń - dodaje w rozmowie z dziennikiem radca prawni Kajetan Komar-Komarowski, który występuje do sądu w imieniu poznańskich pracowników medycznych. Kolejny pozew przeciwko poznańskim szpitalom dotyczy wypłacania dodatku proporcjonalnie do liczby godzin przepracowanych z zakażonymi pacjentami.
Podobne problemy mają też pracownicy medyczni z województwa mazowieckiego. Lekarze skarżą się na całkowity lub częściowy brak dodatków. Przewodnicząca OZZL dla Regionu Mazowieckiego Agnieszka Serwan mówi o przypadkach, gdy pracownicy otrzymywali 10 proc., a nie 100 proc. dodatku covidowego.
Niektóre szpitale wypłacają medykom dodatki z własnego budżetu, bo czekają na pieniądze z NFZ. Placówki jednak zastrzegają, że jeśli nie dostaną pieniędzy z NFZ, to pracownicy będą musieli zwrócić świadczenie.
10, a nie 100 proc. dodatku covidowego czy brak odpowiednich dokumentów
Z wcześniejszych danych NFZ, do których dotarła "Rz" wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił szpitalom ponad 603,5 mln zł środków na dodatkowe wynagrodzenia. Otrzymało je 85 420 pracowników medycznych z 490 placów w Polsce w tym niemal 20 tys. lekarzy, ponad 40 tys. pielęgniarek, ponad 16 tys. ratowników i niemal dziewięć tys. innych pracowników medycznych.
Dodatek covidowy należy się wszystkim pracownikom medycznym, którzy zostali skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa na mocy polecenia wojewody. Oddziały, które zostały przekształcone w covidowe, dostaną dodatek po spełnieniu kilku warunków.
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?