Koronawirus. Zarobki 10 najbogatszych ludzi wystarczyłyby na zakup szczepionek dla wszystkich

Nie wszyscy cierpią przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Najbogatsi tego świata zarobili tyle, że byłoby ich stać na zakup szczepionek przeciw COVID-19 dla wszystkich ludzi na globie.

Majątek 10 najbogatszych ludzi zwiększył się w czasie pandemii koronawirusa o 540 miliardów dolarów. Ta kwota wystarczyłaby, aby uchronić wszystkich ludzi przed popadnięciem w ubóstwo z powodu pandemii i sfinansować wszystkim szczepionki - poinformowała międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

Ile zarobili najbogatsi ludzie świata?

W opublikowanym w poniedziałek raporcie "The Inequality Virus", czyli "Wirus nierówności", organizacja stwierdziła, że zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie do poziomu sprzed kryzysu wywołanego pandemią może zająć ponad dekadę.

Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Tymczasem łączny majątek światowych miliarderów od marca do grudnia 2020 roku wzrósł o 3,9 biliona dolarów - obliczył Oxfam.

10 najbogatszych ludzi, wśród których są Jeff Bezos, Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates i Mark Zuckerberg, powiększyło w tym okresie majątek o 540 miliardów dolarów - podał Oxfam. Jak wynika z raportu, ta suma wystarczyłaby, aby uchronić wszystkich ludzi na świecie przed popadnięciem w ubóstwo w wyniku pandemii i zapłacić za szczepionkę przeciw COVID-19 dla każdego.

Charles MichelSzef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek

Oxfam proponuje wyższe podatki dla najbogatszych

W raporcie stwierdzono także, że do września 2020 roku Jeff Bezos zarobił tak dużo, że mógł dać wszystkim 876 tys. pracowników Amazona premię w wysokości 105 tys. dolarów i nadal być tak zamożnym, jak przed pandemią.

Organizacja charytatywna zachęca rządy do rozważenia wprowadzenia wysokich podatków dla najbogatszych i korporacji. (PAP, kib/)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: