Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił we wtorek, że jeśli globalna akcja szczepień przeciw COVID-19 powiedzie się, PKB świata wzrośnie w 2021 roku o 5,5 proc. Globalna gospodarka straciła 22 bln dol. z powodu pandemii koronawirusa, której konsekwencje będą odczuwalne przez lata - podaje MFW.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje obecnie większy wzrost, niż trzy miesiące temu, kiedy szacowano, że wyniesie on 5,2 proc. Lepsze rokowania są związane z kampanią szczepień oraz programami pomocowymi, wdrażanymi przez poszczególne państwa, co powinno przyspieszyć ożywienie gospodarcze - oznajmiła główna ekonomistka MFW Gita Gopinath, prezentując nowe dane.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Szczepionka lekiem dla światowej gospodarki? Prognozy pełne niepewności 

Pandemia wywołała kryzys, który doprowadził do "dramatycznego załamania" wzrostu, należy też liczyć się z tym, że nowe prognozy "otacza niezwykła niepewność" - oznajmiła Gopinath.

Szacunki Funduszu opierają się bowiem na założeniu, że szczepionki przeciw COVID-19 będą "powszechnie dostępne" w krajach bogatych i części państw rozwijających się w pierwszych sześciu miesiącach roku, a w drugiej połowie 2022 roku również w większości krajów o niskich dochodach - wyjaśniła ekonomistka. W takim scenariuszu szczepionki będą katalizatorem bardzo silnego wzrostu gospodarczego na świecie.

Szczepienia przeciw COVID-19. Rekordowy wzrost liczby wykonanych szczepień (zdjęcie ilustracyjne)Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza UE

Ekspertka MFW: Kluczowa efektywna akcja szczepień 

Wiele jednak zależeć będzie od "wyniku wyścigu pomiędzy wariantami wirusa i (akcją) szczepień oraz zdolności (rządów) do efektywnego wspierania (wzrostu) aż do końca pandemii" - powiedziała Gopinath.

W 2020 z powodu pandemii globalna gospodarka skurczyła się o 3,5 proc. i był to największy regres od II wojny światowej - poinformował Fundusz. (fit/ mal/ PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia dostępne na gov.pl.

Więcej o: