Bill Gates przestrzega przed kolejnymi pandemiami. "Może być dziesięciokrotnie gorsza"

- Pandemie należą do nowej normalności na tej samej zasadzie, jak trzęsienia ziemi, tornada czy zmiany klimatyczne - powiedział założyciel Microsoftu Bill Gates, dodając, że kolejna pandemia może być dziesięciokrotnie gorsza od obecnej.

Jak podaje DPA, w wywiadzie dla czwartkowego wydania niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung" szef Microsoftu i trzeci najbogatszy człowiek świata Bill Gates zapowiedział, że w przyszłości świat powinien spodziewać się kolejnych pandemii, które mogą być nawet dziesięciokrotnie gorsze. 

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Bill Gates przestrzega: Nie jesteśmy gotowi na następną pandemię

Według Gatesa pandemie należą do nowej normalności "na tej samej zasadzie jak trzęsienia ziemi, tornada czy zmiany klimatyczne" - Musimy odrobić naszą lekcję, na następną pandemię nie jesteśmy przygotowani - zaznaczył.

Gates wyraził przy tym podziw dla postępu naukowego w kwestii opracowywania szczepionek -  To cud: gdyby pandemia wybuchła pięć lat temu, świat nie uzyskałby szczepionki w tak krótkim czasie - stwierdził, dodając, że jednym z kluczowych zadań świata jest przeciwstawienie się szczepionkowemu nacjonalizmowi. W walce z trwającą pandemią ważna jest zaś współpraca państw o sprawiedliwy podział szczepionek, aby nie pozostawić żadnego kraju osamotnionego. 

Bill Gates angażuje się w walkę z koronawirusem 

Bill Gates jest zaangażowany w walkę z koronawirusem. Fundacja Billa i Melindy Gatesów przeznaczyła ponad 400 milionów dol. walkę z pandemią SARS-CoV-2. Środki zostały przeznaczone na przyspieszenie procesu opracowania szczepionki, a także jej sprawiedliwą dystrybucję. "Ze względu na to, że w tej chwili jeszcze tak wielu ludzi cierpi na Covid-19, bardzo trudno wyobrazić sobie koniec pandemii, lecz on nadejdzie" - napisali 27 stycznia  Bill i Melinda Gates na platformie internetowej Xing.

Bill Gates przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. "Czuję się świetnie"

Więcej o: