Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. "Czuję się świetnie"

Bill Gates, założyciel firmy Microsoft i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zdjęciem z momentu szczepienia filantrop podzielił się w mediach społecznościowych.

"Jedną z korzyści wynikających z tego, że mam 65 lat, jest to, że kwalifikuję się do szczepienia przeciwko koronawirusowi. W tym tygodniu dostałem pierwszą dawkę i czuję się świetnie. Podziękowania dla wszystkich naukowców, uczestników badań, organów regulacyjnych i pracowników służby zdrowia, którzy doprowadzili nas do tego punktu" - napisał na Twitterze założyciel firmy Microsoft. 

Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Jego fundacja wsparła finansowo walkę z pandemią

Już wcześniej Bill Gates zapowiedział, że zamierza przyjąć szczepionkę publicznie. Podobną deklarację złożyli też trzej byli prezydenci USA: Bill Clinton, George Bush oraz Barack Obama.

Zrobię tak samo. Kiedy przyjdzie moja kolej, nie zamierzam ustąpić, przyjmę szczepionkę w sposób widoczny, ponieważ uważam, że będzie to korzystne dla wszystkich, by nie przenosili wirusa

- powiedział Gates. Dodał, że dostęp do szczepionki powinien opierać się na przesłankach medycznych, w żadnym wypadku na kryterium zamożności. 

Telewizja CNBC przypomniała, że Fundacja Billa i Melindy Gatesów przeznaczyła ponad 400 milionów dolarów na ogólnoświatową walkę z pandemią SARS-CoV-2, w tym na przyspieszenie procesu opracowania szczepionki, jak i jej późniejszą sprawiedliwą dystrybucję. 

Gates wypowiadał się krytycznie o działaniach amerykańskiego rządu w walce z pandemią

Miliarder bardzo często w ostatnich miesiącach wypowiadał się na tematy związane z pandemią koronawirusa. W październiku tego roku skrytykował działania amerykańskiego rządu za brak jasnych komunikatów w sprawie pandemii. 

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]

- Nasza [Stanów Zjednoczonych - przyp. red.] odpowiedź pod wieloma względami nie była zbyt dobra. A mogliśmy oczekiwać, że będzie dobra. To kwestia czysto techniczna, a nie polityczna. Większość rządów korzysta z rad swoich naukowców i ich słucha. Nie podważają ich i nie atakują - stwierdził Gates w rozmowie z CNBC. 

Więcej o: