Uniwersytet poinformował też, że najnowsze ustalenia stanowią argument na poparcie decyzji brytyjskiego rządu o wydłużeniu do 12 tygodni okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, aby szybko zaszczepić jak największą część populacji.
Koncern zaaprobował strategię brytyjskich władz i podkreślił, że do terminu podania drugiej dawki przypominającej można podchodzić elastycznie. Badania efektywności preparatu AstraZeneca przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Republice Południowej Afryki. Po 22 dniach po pierwszej dawce, szczepionka zapewnia 76 proc. ochrony. Druga dawka, podana nawet po trzech miesiącach, zwiększa skuteczność szczepionki do 82,4 proc.
Firma broni skuteczności swojego preparatu u osób powyżej 65. roku życia, po pojawiających się w ostatnim czasie wątpliwościach w tej kwestii.
Najnowsze analizy (...) potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia
- powiedział w czwartek rzecznik grupy AstraZeneca.
W ubiegłym tygodniu komisja ds. szczepionek berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat firmy AstraZeneca był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. RKI również uzasadnił swoją rekomendację niewystarczającą ilością danych z badań nad tą szczepionką. Minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że w przypadku szczepionki AstraZeneca będzie uwzględniany "czynnik wieku".
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia na rynek w UE szczepionki AstraZeneca dla osób w wieku od 18 lat.
Autor: PAP, fit/ akl/
***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl