Luzowanie obostrzeń od 12 lutego. Co zostało otwarte?

W piątek 12 lutego otwierają się m.in. hotele, kina i teatry. Nowe zasady zostały jednak wprowadzone w trybie warunkowym - na razie na dwa tygodnie.

- Dzisiaj robimy kolejny krok na drodze odmrażania gospodarki, luzowania obostrzeń związanych z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Każde odmrożenie danego obszaru w gospodarce jest jednak  wielkim testem. Jeżeli branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi - czeka nas wzrost zachorowań. A to z gospodarczego punktu widzenia oznaczać może nie tylko konieczność ponownego zamknięcia branży, ale też zablokowanie możliwości odmrożenia kolejnych branż. Jeżeli jednak wszystko będzie szło zgodnie z planem - to wkrótce z rozwagą, krok po kroku odmrozimy kolejne branże - zapowiedział na konferencji prasowej w piątek wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Zobacz wideo Prof. Godzic: Będziemy mieć Budapeszt nad Wisłą

Co zostało otwarte w piątek 12 lutego?

Od 12 lutego wznowiono działalność: 

  • hoteli i obiektów noclegowych w ścisłym reżimie sanitarnym - do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Działalność restauracji hotelowych będzie ograniczona; posiłki będą dostarczane do pokoi;
  • kin, teatrów, filharmonii i oper w ścisłym reżimie sanitarnym - do 50 proc. dostępnych miejsc;
  • wznowiono możliwość korzystania ze stoków i wyciągów narciarskich w reżimie sanitarnym;
  • wznowiono możliwość uprawiania innych dyscyplin sportowych na otwartej przestrzeni, w tym także korzystania z boisk, lodowisk i kortów tenisowych, a także z basenów krytych.

Dotychczasowe zasady funkcjonowania przedsiębiorstw

Działają wszystkie sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Świadczenie usług gastronomicznych możliwe wyłącznie na wynos i w dostawie. W sklepach ograniczenie - maksymalnie jedna osoba na 10 mkw. w sklepach o powierzchni do 100 mkw. i jedna osoba na 15 mkw. w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw. Zlikwidowano tzw. godzin dla seniora, które obowiązywały w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku. Otwarto galerie sztuki i muzea przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni.

Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na COVID-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem.

Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

  • 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
  • 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

W miejscach sprawowania kultu religijnego ograniczenie do maksymalnie jednej osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.

W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Zakaz organizacji wesel, komunii i styp. Możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie online.

Zawieszone jest funkcjonowania parków rozrywki. Utrzymany jest zakaz prowadzenia siłowni, klubów fitness i aquaparków. Funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w reżimie sanitarnym – zachowanie minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyłączeniem obsługi.

Zawieszona jest działalność dyskotek i klubów nocnych. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności. Otwarte są biblioteki publiczne i naukowe, ale przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Więcej o: