Niemcy. Dzieci wróciły do szkół. Merkel chce stopniowo łagodzić ograniczenia antyepidemiczne

W 10 z 16 niemieckich landów pomimo rosnącej liczby infekcji koronawirusem w poniedziałek ponownie zaczęły się zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i przedszkolach. Kanclerz Niemiec Angela Merkel dopuszcza poluzowanie obostrzeń w trzech obszarach: kontakty osobiste, szkoły i szkoły zawodowe oraz sport, gastronomia i kultura. Chce jednak, by było to powiązane z szeroko zakrojoną akcją testowania.

Kraje związkowe chcą zaoferować pracownikom przedszkoli i szkół wcześniejsze szczepienia i mają w tej sprawie wsparcie od federalnej minister oświaty Anji Karliczek. - Zadania nauczycieli i personelu przedszkoli są ważne dla całego społeczeństwa - powiedziała minister agencji dpa.

Szczepienia dla nauczycieli dostępne od marca

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn chce szybko dostosować rozporządzenie o szczepieniach z myślą o nauczycielach, co, jak się ocenia, może zająć kilka dni. Spahn szacuje, że na początku marca szczepienia nauczycieli powinny być możliwe, w zależności od sytuacji w krajach związkowych.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych zdecydowali 10 lutego o przedłużeniu spowodowanego pandemią lockdownu do 7 marca. Podczas narady ustalono, że w sprawie otwierania szkół nie będzie ogólnokrajowych, jednolitych przepisów. Merkel i szefowie rządów krajowych zgodzili się, że same landy zdecydują o otwieraniu placówek oświatowych "w ramach swojej suwerenności kulturowej".

Angela Merkel chce stopniowo łagodzić ograniczenia antyepidemiczne

Według uczestników poniedziałkowego spotkania szefowa rządu Angela Merkel powiedziała, że rozumie tęsknotę obywateli za łagodzeniem obostrzeń, zastrzegła jednak, że takie kroki należy "mądrze połączyć" ze zwiększonym testowaniem.

Kanclerz miała powiedzieć, że widzi możliwość wprowadzenia "pakietów" poluzowań dla trzech różnych sektorów: kontaktów osobistych, szkolnictwa oraz "sportu, gastronomii i kultury". W tym kontekście najwyraźniej nie wspomniano o handlu detalicznym - zauważa dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Od wtorku grupa robocza pod przewodnictwem szefa urzędu kanclerskiego Helgego Brauna (CDU) ma opracować szczegóły możliwych scenariuszy otwarcia i przygotuje kolejną konferencję kanclerz z premierami krajów związkowych w sprawie lockdownu, zaplanowaną na 3 marca.

Samodzielne testy na COVID-19 mogą być zatwierdzone od przyszłego tygodnia

W poniedziałek prezydium CDU dyskutowało również o możliwości włączenia lekarzy ogólnych w kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi. Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zwrócił uwagę, że ten krok miałby sens tylko wtedy, gdyby dostępne były 3-5 mln dawek szczepionki tygodniowo, jak w przypadku szczepienia przeciw grypie.

Spahn ogłosił, że testy na koronawirusa do samodzielnego wykonania mogą zostać zatwierdzone od przyszłego tygodnia; podkreślał, że szybkie testy mogą mieć znaczący wkład w powstrzymywanie epidemii koronawirusa

Według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) liczba nowych infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni w całych Niemczech wyniosła w poniedziałek 61 (wobec 57,8 przed tygodniem). Wskaźnik ten wzrósł trzeci dzień z rzędu po tygodniach spadków. W niedzielę zapadalność wynosiła 60,2. (PAP)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: