Sanatoria i uzdrowiska otwarte od 11 marca. NFZ podał warunki pobytu

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ podaje warunki, jakie trzeba spełnić, by pobyt w sanatorium był możliwy. Państwo zapewni pacjentom uzdrowiska darmowy test na koronawirusa.

Od kolejnego czwartku, tj. 11 marca, ponownie uruchomione mają zostać uzdrowiska. Na leczenie do sanatorium będzie można się udać na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

Sanatoria zostaną otwarte w reżimie sanitarnym

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego będą mogli czuć się bezpiecznie, na co składa się kilka czynników. Po pierwsze, personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony.

Po drugie, uzdrowiska spełniają restrykcyjne normy sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. I ostatnia sprawa: wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub udokumentować, że przyjęli dwie dawki szczepionki na koronawirusa. To warunek konieczny przyjęcie na leczenie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać do sanatorium w czasie pandemii

Pacjenci, którzy nie przeszli jeszcze pełnego szczepienia, są zobowiązani do wykonania testu na koronawirusa. Za jego wykonanie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Test musi być wykonany najwcześniej cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego i we wskazanych punktach drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka.

Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. O wyniku testu poinformuje pacjenta przed wyjazdem uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Więcej o: