Nowa strzykawka do szczepionki Pfizera. Dzięki niej ma być nawet 7 dawek z jednej ampułki

Japońska firma poinformowała, że opracowała nową strzykawkę, dzięki której będzie można szczepić osoby przeciw COVID-19 preparatami firm Pfizer i BioNTech. Producenci zapowiadają, że dzięki niej z każdej fiolki będzie można uzyskać siedem dawek.

Odpowiedzialna za opracowanie nowej strzykawki jest japońska firma Terumo. Zgodnie z cytowanym przez Agencję Reutera stanowiskiem, w porównaniu z obecnie używanym sprzętem jest ona w stanie pobrać co najmniej jedną dodatkową dawkę szczepionki.

Rodzice wcześniaków niezadowoleni z wydłużenia odstępów między szczepieniamiRodzice wcześniaków niezadowoleni z wydłużenia przerw między szczepieniami

W 2021 roku ma powstać 20 milionów nowych strzykawek

Rzecznik japońskiego przedsiębiorstwa przekazał, że tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało ten projekt, zaś produkcja nowych strzykawek rozpocznie się pod koniec marca. Jak podała agencja Kyodo News, w 2021 roku firma planuje wyprodukować 20 milionów sztuk nowych strzykawek.

Preparat mRNA firm Pfizer i BioNTech oferowanych jest w fiolkach, które w pierwotnej wersji miały zawierać pięć dawek szczepionki przeciw COVID-19. Nowatorskie strzykawki o niskiej martwej przestrzeni mają pozwolić na pobranie z każdej z nich sześciu dawek.

NFZ: Ograniczyć planowane świadczenia. NFZ: Ograniczyć planowane świadczenia. "Minister zdrowia zatrzymał system"

W lutym 2021 roku rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 w Japonii. Odpowiedzialny za program szczepień w tym kraju minister Taro Kono przed kilkoma dniami ostrzegł, że z uwagi na brak odpowiednich strzykawek część dawek szczepionki Pfizer może zostać zmarnowana.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"
Więcej o: