Koronawirus w Polsce. Wojciech Andrusiewicz ostrzega: Nie jesteśmy nawet pod szczytem trzeciej fali

- Nie jesteśmy nawet pod szczytem trzeciej fali koronawirusa - powiedział w piątek (19 marca) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dlatego zaapelował o odpowiedzialność w najbliższych dniach. Dodał, że w poniedziałek ruszy dystrybucja maseczek dla mieszkańców 12 województw.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 998 osób. Zmarło 419 chorych – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W Polsce od początku epidemii zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19.

Zobacz wideo Rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę. Klasy 1-3 przejdą na nauczanie zdalne

Koronawirus w Polsce: Nie jesteśmy przed szczytem trzeciej fali

– Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty zachorowań na COVID-19 w przyszłym tygodniu. Nie jesteśmy jeszcze nawet pod szczytem tej trzeciej fali, dlatego tak ważne, byśmy zachowali odpowiedzialność w najbliższych dniach – powiedział w piątek w czasie briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Epidemia koronawirusaRogalski: Przyspieszamy. W tym tygodniu nawet 30 tys. nowych przypadków na dobę

– Mamy transmisję wirusa w wersji brytyjskiej na poziomie 60 proc. To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych – powiedział Andrusiewicz.

Rząd dostarczy ponad 100 mln paseczek do 12 województw 

Dodał, że mieszkańcy 12 województw, które do tej pory nie otrzymały maseczek, wkrótce je dostaną. – To jest 112,5 mln masek, które od poniedziałku systematycznie będziemy wydawać do kolejnych województw – mówił rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że przewidziano cztery maski na każdego mieszkańca.

– Przestańmy nonszalancko chodzić po ulicach z maseczką zsuniętą na brodę, bądź bez maseczki – zaapelował jednocześnie Andrusiewicz. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: