Frans Timmermans: Jeśli będziemy zmuszeni, skonfiskujemy szczepionki

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zagroził konfiskatą szczepionek koncernom, które nie będą wywiązywać się z ich dostaw. - Jeśli będziemy zmuszeni to zrobić, zrobimy - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w sobotę.

W wywiadzie dla rzymskiej gazety wiceszef Komisji Europejskiej dodał: "To byłoby nasze prawo. Wszystkie narzędzia są na stole".

Timmermans grozi konfiskatą szczepionek 

Timmermans podkreślił, że praca, którą prowadzi z unijnym komisarzem do spraw rynku wewnętrznego Thierry Bretonem, idzie w dobrym kierunku. "Widzę zmianę po stronie przemysłu, a zatem nie sądzę, by było to konieczne" - zaznaczył, odnosząc się do groźby konfiskaty szczepionek.

Zobacz wideo Będą dodatkowe restrykcje w całym kraju? Duda: Sytuacja jest zła

"Ale w przeciwnym razie zrobimy to" - zastrzegł.

"W sytuacjach absolutnego kryzysu, jak ten, błędy popełniane są wszędzie i jest zawsze miejsce na to, by się nauczyć i poprawić. Teraz priorytetem są jak najszybsze dostawy szczepionek" - stwierdził wiceprzewodniczący Komisji.

Timmermans: Unia Europejska eksportuje najwięcej szczepionek na świecie

"Potem - podkreślił - przeanalizujemy, co się stało".

Jeśli koncerny "nie będą szanować zobowiązań przewidzianych w kontrakcie, musimy działać" - mówił Frans Timmermans. Przypomniał, że Unia Europejska eksportuje najwięcej na świecie szczepionek.

Wyjaśnił: "Ale prosimy o wzajemność i równowagę. Ten, kto produkuje szczepionki, musi je także eksportować, nie tylko zabierać nasze". (PAP)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: