KE z nową strategią. "Nie ma szczepionki przeciwko kryzysowi klimatycznemu, ale możemy walczyć"

Komisja Europejska przyjęła nową strategię klimatyczną. Opiera się ona w dużej mierze na przystosowaniu do nieuniknionych skutków katastrofy klimatycznej.

Jak wylicza KE, Unia Europejska w związku ze zmianami klimatu i coraz częstszym występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, ponosi każdego roku średnio 12 mld euro strat. Ostrożne szacunki wskazują, że przez wzrost temperatury o 3 st. C względem poziomu sprzed epoki przemysłowej gospodarka UE traciłaby rocznie 170 mld euro. Zmiany klimatu przyczyniają się też do licznych zgonów. Fala upałów w 2019 roku doprowadziła do śmierci 2,5 tys. osób. 

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu

Komisja Europejska przedstawia nową strategię klimatyczną

Nowa strategia została przedstawiona w środę 24 lutego. W komunikacie Komisji Europejskiej można przeczytać, że UE robi wszystko, co w jej mocy, aby przeciwdziałać zmianie klimatu. Jednocześnie trzeba jednak przygotować się na nieuniknione konsekwencje katastrofy klimatycznej, takie jak śmiercionośne upały, niszczycielskie susze, zniszczone lasy i wybrzeża, które ucierpiały wskutek podnoszenia się poziomu mórz. 

Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, że niewystarczające przygotowanie może mieć poważne konsekwencje. Nie ma szczepionki przeciwko kryzysowi klimatycznemu, ale nadal możemy z nim walczyć i przygotować się na jego nieuniknione skutki. Skutki zmiany klimatu są już odczuwalne zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Nowa strategia przystosowania się do zmiany klimatu umożliwia nam przyspieszenie i zwiększenie skali przygotowań. Jeżeli przygotujemy się teraz, mamy jeszcze szansę zbudować odporność na zmianę klimatu w przyszłości

- mówi wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans. 

Unia Europejska proponuje rozwiązania adaptacyjne

Nowe plany bazują na strategii przystosowania się do zmian klimatu z 2013 roku. Jej celem jest przesunięcie punktu ciężkości ze zrozumienia problemu na opracowywanie rozwiązań oraz przejście od planowania do wdrażania. Działania mają być inteligentniejsze, szybsze i bardziej systemowe. 

UE chce zaangażować do walki ze zmianami klimatu wszystkie grupy społeczne i szczeble sprawowania rządów. Celem jest budowanie społeczeństwa odpornego na zmianę klimatu poprzez poszerzanie wiedzy o skutkach i rozwiązaniach w zakresie przystosowania się do tej zmiany. W tym celu zostanie ulepszona i rozszerzona europejska platforma wiedzy o adaptacji Climate-ADAPT. System ma otrzymać specjalne centrum monitorowania zdrowia, aby można było lepiej śledzić i analizować wpływ zmiany klimatu na zdrowie oraz mu zapobiegać.

Ponadto zostanie zintensyfikowane planowanie działań adaptacyjnych oraz ich realizacja. Większy nacisk zostanie położony także na ocenę ryzyka. Dotyczy to również działań międzynarodowych, które mają być lepiej finansowane. UE chce także silniejszego globalnego zaangażowania i współpracy w dziedzinie przystosowania się do zmiany klimatu. 

Więcej o: