Ważna informacja dla rodziców. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18 kwietnia

"W związku z otwarciem żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia" - poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 19 kwietnia ponownie otwarte będą żłobki i przedszkola. Tymczasem ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice mogą korzystać do 25 kwietnia.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Wypłata świadczeń tylko do 18 kwietnia

W związku z tą sytuacją resort rodziny przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że w przypadku wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego złożonych przez rodziców za okres do 25 kwietnia wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

MRiPS: Przepisy umożliwiają wydłużenie świadczenia na kolejne okresy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza jednak, że zasiłek nadal będzie przysługiwał w przypadkach, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie danej placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19. W takiej sytuacji w celu wypłaty zasiłku za okres po 18 kwietnia 2021 r. (tj. od 19 kwietnia) rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku - za okres w jakim placówka jest zamknięta.

"Podkreślenia jednak wymaga, że obecnie - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego - zasiłek ten przysługuje do dnia 25 kwietnia 2021 r. Przepisy umożliwiają jednak jego wydłużenie na kolejne okresy" - dodaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. (PAP, Olga Zakolska)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: