Gowin podaje datę odmrożenia gospodarki. Chodzi o handel, restauracje i kluby fitness

4 maja to data zaproponowana przez wicepremiera Jarosława Gowina, by w odpowiednim reżimie sanitarnym m. in. w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50 proc. miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi. Trwa spotkanie z przedstawicielami zamkniętych branż z udziałem prezydenta i członków rządu

"Podczas debaty zorganizowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę zaproponowałem, by w odpowiednim reżimie sanitarnym od 4 maj m. in. w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50 proc. miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi" - poinformował na Twitterze wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami zamkniętych branż

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z przedstawicielami branż zamkniętych w związku z pandemią COVID-19. Chodzi między innymi o osoby reprezentujące przedsiębiorców z branży fitness, gastronomicznej czy turystycznej. W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele rządu, między innymi: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Szef gabinetu politycznego wicepremiera Gowina Jan Strzeżek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że prezydent i rząd wiedzą, że jedną z największych wartości jest dialog i trzeba rozmawiać z branżami, które są zamknięte. Stwierdził, że obecna sytuacja epidemiczna przybliża nas do ich otwarcia. Strzeżek wyraził nadzieję, że przedstawiciele zamkniętych branż wkrótce usłyszą dobre informacje. Dodał, że będą one również korzystne dla, jak to ujął, "osób, które tęsknią za normalnym życiem".

Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

Mateusz Morawiecki: jutro harmonogram znoszenia restrykcji

Rząd przedstawi jutro plan łagodzenia obostrzeń epidemicznych. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier poinformował, że ministrowie jeszcze dziś przeprowadzą konsultacje, między innymi z radą medyczną przy premierze. "Do wieczora będziemy uzgadniać wszystkie szczegóły i jutro przedstawimy plan na najbliższych kilka tygodni" - powiedział szef rządu.

Zamknięta restauracja z powodu epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Nieoficjalnie: Podano datę otwarcia hoteli i ogródków restauracyjnych

W poniedziałek 26 kwietnia zniesiono część obostrzeń epidemicznych w 11 województwach. Uczniowie w klasach od 1 do 3 uczą się tam w trybie hybrydowym, otwarte są zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Ostrzejsze restrykcje nadal obowiązują w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.