USA przekażą 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca innym krajom. Indie otrzymają pomoc w walce z pandemią

Stany Zjednoczone udostępnią innym krajom 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca - poinformował Biały Dom. Na razie nie podano listy krajów, które otrzymają szczepionkę. USA przygotowały również pakiet pomocy dla Indii.
Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że w najbliższych tygodniach amerykański rząd będzie mieć do dyspozycji 10 milionów dawek szczepionek AstraZeneca, a kolejne 50 milionów w maju i czerwcu. USA zamierzają udostępnić w sumie 60 milionów dawek szczepionki w najbliższych miesiącach.

DLOLONowe badanie ws. szczepień. W głowach milionów Polaków kłębią się wątpliwości

Stany Zjednoczone podzielą się szczepionkami ze światem

- Ponieważ Stany Zjednoczone są dobrze zaopatrzone w trzy rodzaje szczepionek - dwie dwudawkowe i jednodawkową - i biorąc pod uwagę fakt, że AstraZeneca nie została jeszcze zatwierdzona w USA, nie będziemy potrzebować AstraZeneki w walce z Covidem w najbliższych miesiącach - powiedziała Jen Psaki.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że w tej chwili opracowywane są zasady, na jakich szczepionka będzie udostępniana innym krajom. - Nasz zespół do spraw bezpieczeństwa narodowego i walki z Covid przy współpracy z Departamentem Stanu ocenią listę wniosków oraz potrzeb na świecie - poinformowała Jen Psaki.

Ursula von der LeyenUE rozważa całkowity zakaz eksportu szczepionki na COVID-19

Dramatyczna sytuacja w Indiach z powodu COVID-19. USA zaoferują pomoc

Biały Dom zadeklarował szerokie wsparcie dla Indii, które odnotowują rekordową w skali świata liczbę zakażeń. Kraj otrzyma pomoc w postaci szczepionek i surowców do ich produkcji, a także respiratorów, zestawów do szybkich testów na COVID-19 i sprzętu ochrony osobistej.

Jak wskazuje amerykański tygodnik Time, dotychczas zaledwie 5,3 proc. populacji w Indiach zostało zaszczepionych. To niewiele w porównaniu do 36 proc. zaszczepionych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Z kolei agencja Reuters podaje, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Indiach potwierdzono 323 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 2 771 zgonów. Od początku pandemii w Indiach zdiagnozowano ponad 17 mln przypadków zakażenia koronawirusem i niemal 200 tys. zgonów.

Więcej o: