Paszporty covidowe obowiązkowe dla Polaków? Mateusz Morawiecki mówi o presji UE

- Po naszej stronie ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Ale zwracam uwagę na to, że to właśnie ze strony innych państw członkowskich może nastąpić bardzo jednoznaczna presja na wdrożenie pewnych rozwiązań - mówił premier pytany o wprowadzenie w Polsce tzw. paszportów covidowych.

W czasie środowej konferencji prasowej dot. luzowania obostrzeń premier Mateusz Morawiecki został zapytany o wprowadzenie w Polsce certyfikatu dla zaszczepionych, czyli tzw. paszportów covidowych.

Mateusz Morawiecki Odmrażanie gospodarki - od kiedy otwarte kina i restauracje? [HARMONOGRAM]

Paszporty covidowe w Polsce?

- Rada Medyczna i Rządowy Zespół do Walki z COVID-19 opracowują rozwiązania, które mają zachęcić do uczestnictwa w akcji szczepień - powiedział Morawiecki, w nawiązaniu do ewentualnego wprowadzania certyfikatów. - Są też rozwiązania narzucone przez Unię Europejską, od których nie jesteśmy w stanie uciec. Chodzi np. o dokument poświadczający szczepienie - powiedział. Dodał, że jeśli Polska nie przyjmie tego typu rozwiązań, to mogłoby to ograniczyć wolności części obywateli. Premier wymienił w tym kontekście m.in. transportowców czy eksporterów, których praca wiąże się z wymianą transgraniczną oraz kontaktowaniem się z instytucjami i obywatelami innych krajów członkowskich UE.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

- W tych okolicznościach będziemy brali pod uwagę również stanowisko i naszych różnych partnerów, w tym partnerów z Grupy Wyszehradzkiej, ale także potrzeby zdrowotne i zdrowy rozsądek, który nakazuje przeprowadzenie szerokiej, populacyjnej akcji szczepień - dodał Mateusz Morawiecki.

Rusza odmrażanie gospodarki

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski przedstawili plan odmrażania gospodarki w maju. W najbliższych dniach otwarte zostaną galerie handlowe, baseny czy galerie sztuki. Wznowiona zostanie też działalność ogródków gastronomicznych.

Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej przyznał, że dane epidemiologiczne z ostatnich dni pozwalają "z optymizmem patrzeć w przyszłość". Premier podkreślił, że dzięki przestrzeganiu obostrzeń oraz akcji szczepień możliwe jest odmrożenie gospodarki. Rząd zaprezentował także harmonogram otwierania kolejnych przedsiębiorstw z zaznaczeniem, że może on ulec zmianom w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Szczegółowy harmonogram odmrażania gospodarki opublikowaliśmy tutaj.

Więcej o: