Mamy nowy rekordowy dzienny bilans szczepień przeciw COVID-19. Ale "dostawy mocno w kratkę"

- W czwartek wykonano w Polsce ponad 400 tys. szczepień przeciw COVID-19, co jest nowym rekordem dziennym - wskazał w piątek szef KPRM i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

"Wczoraj wykonanych zostało ponad 400 tys. szczepień, co jest jak do tej pory rekordowym bilansem dziennym #SzczepimySię" - napisał na Twitterze Dworczyk.

Najnowsze dane mówią, że podano dotąd w sumie 13 034 348 zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19. 

Kuczmierowski: pod koniec maja trafi do Polski nawet 2,4 mln szczepionek Pfizera

Co tydzień do Polski trafia około 1,2 mln szczepionek firmy Pfizer, pod koniec maja będzie to nawet 2,4 mln dawek - poinformował w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski pytany był w m.in. o to, czy dostawcy szczepionek przeciwko COVID-19 dotrzymują terminów.

- Dzisiaj te dostawy są mocno w kratkę. Najbardziej stabilne są dostawy od Pfizera. Przychodzi do nas co tydzień około 1,2 mln (dawek - PAP) szczepionek. Od końca maja, ostatnich dni maja będzie to nawet 2,4 mln - zapowiedział Kuczmierowski.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne Odszkodowania za szczepienia. Rząd obiecywał 100 tys. zł. Ustawy nie ma

Polska czeka na szczepionki kolejnych firm

Dodał, że obecnie oczekuje na szczepionki kolejnych firm, które będą dopuszczane przez Europejską Agencję Leków.

- To jest o tyle ważne, że im więcej mamy producentów, tym to nasze bezpieczeństwo dostaw jest większe. Im będziemy mieli więcej zaplanowanych dostaw, tym jest szansa, że więcej szczepionek przyjedzie do Polski - dodał.

Kuczmierowski mówił, że przy dzisiejszym dziennym tempie szczepień - wynoszącym nawet 370 tys. szczepionek - oznacza to, że dawki które trafią do Polski, powinny być szybko wykorzystane. Dodał, że limit 370 tys. szczepień nie wynika z ograniczeń systemu, tylko właśnie dostępności do szczepionek.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: