Rząd przyspiesza otwarcie kin, teatrów i siłowni. Szczepienia również dla nastolatków

- Zdecydowaliśmy o dokonaniu pewnych korekt w planie znoszenia obostrzeń na maj. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów i filharmonii o tydzień - nastąpi to 21 maja, oczywiście w reżimie sanitarnym - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, nieco wcześniej działalność wznowią również siłownie, baseny, a także gastronomia wewnętrzna.

- Zdecydowaliśmy z panem ministrem zdrowia o dokonaniu pewnych korekt w planie znoszenia obostrzeń  na maj. On obowiązuje. Przyspieszamy natomiast otwarcie kin, teatrów i filharmonii o tydzień - nastąpi to 21 maja, oczywiście w reżimie sanitarnym - powiedział Morawiecki.

Koronawirus. Część obostrzeń zostanie zniesiona wcześniej. Rząd otworzy m.in. kina i restauracje

- Zdecydowaliśmy także, by o jeden dzień przyspieszyć otwarcia, które miały nastąpić 29 maja. Jesteśmy w dialogu z różnymi branżami - dodał Morawiecki, wspominając w tym kontekście m.in. o siłowniach, basenach.

Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

Na stronie rządu można przeczytać, że od piątku 28 maja działalność będzie mogła wznowić również gastronomia wewnętrzna. Od tego dnia w lokalach będzie można organizować też imprezy okolicznościowe. 

Morawiecki zaapelował też o ostrożne korzystanie "z tego powrotu do normalności". - Owszem krzywa wzrostu osób zaszczepionych rośnie szybko i to jest dobra wiadomość. Krzywa zakażeń, tygodniowe średnie raczej spadają, ale widać jeszcze wyraźnie, jak groźne są te mutacje wirusa, jak groźny jest cały przebieg pandemii - mówił Morawiecki.

"Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni chcę bardzo gorąco zaapelować: aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze" - dodał.

- Cieszę się, że mogliśmy wykonać drobny krok w kwestii luzowania obostrzeń. Instytucje kultury otworzą się o tydzień wcześniej. To drobne przyspieszenia, ale mają one pewną symbolikę. Pokazują bowiem, że jeżeli zauważymy przestrzeń do poprawy sytuacji gospodarczej, która nie spowoduje jednocześnie pogorszenia sytuacji epidemicznej, to takie kroki będziemy na pewno podejmować - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Od 17 maja ruszy rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków

Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że od 17 maja na szczepienie przeciwko koronawirusowi będą mogli rejestrować się 16- i 17-latkowie. Dodał, że szczepienia będą przeprowadzane przy użyciu preparatu firmy Pfizera, która dopuściła wcześniej taką możliwość.

- Szczegóły zostaną przedstawione do piątku - powiedział Niedzielski. Zgodę na szczepienie będą musieli wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni, jednak - jak zastrzegł minister zdrowia - ich obecność nie będzie konieczna już w samym punkcie szczepień. 

Więcej o: