Bon na zdrowie dla dorosłych Polaków. Program może ruszyć już w czerwcu. Jakie są założenia?

Bon na zdrowie ma poprawić diagnostykę i leczenie innych chorób, które zostały zaniedbane w związku z walką z epidemią koronawirusa. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Adama Niedzielskiego, bon ma trafić do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", szykowany przez Ministerstwo Zdrowia program ma polegać na umożliwieniu bezpłatnego przeprowadzenia badań diagnostycznych - będzie można je wykonać we wszystkich placówkach medycznych, także tych prywatnych, które nie mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Koszty świadczenia ma pokrywać bon wystawiany przez resort zdrowia.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Bon na zdrowie - kto będzie mógł skorzystać?

Adam Niedzielski w rozmowie z "DGP" ujawnił, że bon ma być przyznany przez Ministerstwo Zdrowia wszystkim Polakom, którzy ukończyli 40. rok życia. Prezentacja "zdrowotnego 500 plus" (którego nazwa jest umowna, na razie nie wiadomo, jaka kwota zostanie na nie przeznaczona) ma się obyć już w czerwcu 2021 roku.

Zgodnie z zapowiedziami, resort przygotowuje zakres badań, które mają być zróżnicowane ze względu na wiek, płeć i historię medyczną pacjenta. Mają one też zweryfikować stan zdrowia osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Bon ze skierowaniem na proponowane badania diagnostyczne będzie widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta.

"500 plus na zdrowie" - bon i skierowanie. Trzy badania obowiązkowe

"DGP" podaje, że w badaniu ujęte mają być wszystkie wskaźniki, których wyniki są istotne przy diagnozowaniu m.in. chorób nowotworowych, metabolicznych czy kardiologicznych. Zlecane będzie między innymi mammografia czy cytologia dla kobiet oraz badanie prostaty dla mężczyzn. Pacjenci będą też kierowani obowiązkowo na sprawdzenie poziomu cholesterolu, lipidogram i pomiar ciśnienia.

Diagnostyka ta ma być też ważna dla systemu ochrony zdrowia po epidemii, która może być wówczas ukierunkowana na walkę ze wykazanymi w badaniach schorzeniami. Ministerstwo zapowiada też zniesienie limitów przyjęć do specjalistów, by ułatwić dalszą opiekę nad osobami, których badania potwierdziłyby dolegliwości zdrowotne.

Jak otrzymać bon na zdrowie? Konieczna będzie ankieta

Bon będzie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. By to zrobić, pacjent musi wejść na swój profil na IKP i wypełnić ankietę, która pozwoli zlecić danej osobie pakiet badań. Na tej podstawie wystawione zostanie skierowanie, z którym będzie można udać się do dowolnej placówki zdrowotnej.

Więcej o: