Astra Zeneca ma dostarczyć UE 50 mln dawek szczepionki. Jest decyzja sądu

Astra Zeneca została zobowiązana w piątek przez sąd w Brukseli do dostarczenia krajom Unii Europejskiej 50 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Proces szwedzko-brytyjskiemu koncernowi wytoczyła Komisja Europejska i 27 państw UE za opóźnienia w dostawach.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Sąd w Brukseli nakazał firmie Astra Zeneca pilne dostarczenie 50 milionów dawek szczepionki do 27 września 2021 r. - zgodnie z następującym harmonogramem: 15 milionów dawek do 26 lipca do godz. 9.00, 20 milionów dawek do 23 sierpnia, 15 milionów dawek na dzień 27 września. W przypadku nieprzestrzegania tych terminów Astra Zeneca będzie musiała zapłacić karę w wysokości 10 euro za każdą niedostarczoną dawkę.

Przewodnicząca KE zadowolona z decyzji sądu

Piątkowa decyzja nie jest wyrokiem, lecz zastosowaniem środków tymczasowych, uzasadnionych faktem, że Astra Zeneca dopuściła się "poważnego naruszenia swoich zobowiązań kontraktowych wobec UE".

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem skomentowała decyzję sądu. - Potwierdza ona stanowisko Komisji: Astra Zeneca nie spełniła zobowiązań zawartych w kontrakcie. Dobrze, że potwierdza to niezależny sędzia - oświadczyła szefowa KE.

Astra Zeneca będzie musiała dostarczyć szczepionki UE

Zwycięstwo odtrąbił jednak również koncern farmaceutyczny, zwracając uwagę, że sąd odrzucił wniosek Komisji o zobowiązanie firmy do dostarczenia w sumie 120 mln dawek preparatu do końca czerwca. Piątkowa decyzja oznacza, że Astra Zeneca będzie musiała do końca września dostarczyć łącznie jedynie 80,2 mln dawek preparatu.

Pierwotny kontrakt przewidywał dostawy 300 mln dawek do końca czerwca.

*

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)/ asc/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: