Koronawirus. Kraje UE otwierają granice. Angela Merkel i Emmanuel Macron ostrzegają

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy spotkali się w piątek w Berlinie, wezwali kraje UE do skoordynowania polityki ponownego otwarcia granic w związku z wychodzeniem z kryzysu Covid-19 oraz do ochrony przed nowymi wariantami wirusa.
Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Macron zwrócił uwagę, że kraje UE muszą uważać, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nowych wariantów SARS-CoV-2. Dodał, że UE obserwowała rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii, która odnotowała gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych co tydzień przypadków wariantu Delta.

"Niektóre kraje wcześniej ponownie otworzyły swoje granice ze względu na przemysł turystyczny, ale musimy uważać, aby nie importować nowych wariantów" – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Merkel przed roboczą kolacją w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

"Nie możemy zachowywać się tak, jakby koronawirus się skończył" - wtórowała mu niemiecka kanclerz.

Na tych stacjach nie tankuj. UOKiK sprawdził jakość paliw (zdjęcie ilustracyjne)Na tych stacjach nie tankuj. UOKiK sprawdził jakość paliw [LISTA]

Merkel: Rosja jest dla nas dużym wyzwaniem

Nawiązując do stosunków UE z Rosją, Merkel powiedziała, że Unia powinna utrzymywać dialog z Moskwą mimo poważnych różnic w kwestiach bezpieczeństwa oraz konfliktów na Ukrainie i w Syrii. "Rosja jest dla nas dużym wyzwaniem, ale także kontynentalnym sąsiadem Unii Europejskiej i musimy upewnić się, że wszystkie ataki hybrydowe zostaną powstrzymane" - zaznaczyła.

"Ale z drugiej strony mamy interes, aby pozostać w dialogu z Rosją, jeśli chcemy bezpieczeństwa i stabilności w Unii Europejskiej, choć jest to trudne" – zastrzegła. "Kiedy prezydent USA Joe Biden spotyka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prowadzi otwarty dialog, ważne jest również, abyśmy po stronie europejskiej robili to samo" - dodała.

Jeśli chodzi o gospodarkę UE, Macron powiedział, że teraz priorytetem jest ożywienie, a nie dyskusja na temat zasad budżetowych zapisanych w pakcie stabilności i wzrostu. (PAP)

cyk/ akl/ 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Pod względem szczepień dystans pomiędzy Polską a unijną czołówką powiększa sięPrzedcovidowa normalność nam ucieka. Program szczepień musi przyspieszyć

Więcej o: