Chorwacja. Od poniedziałku rząd wprowadza zaostrzone restrykcje. Będą limity w zgromadzeniach

Chorwacja zaostrzyła przepisy sanitarne na wybrzeżu Adriatyku. Jak powiedział minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović, od początku przyszłego tygodnia będą zabronione wszelkie zgromadzenia liczące więcej niż 50 osób. Limit ten nie będzie obowiązywał zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Zaostrzone restrykcje sanitarne będą obowiązywać w żupaniach (okręgach administracyjnych) położonych nad Adriatykiem - chodzi m.in. o rejony Zadaru, Szybenika, Splitu i Dubrownika.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Chorwacja. Ściślejsze restrykcje na wybrzeżu. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział jedynie 50 osób.

Od poniedziałku 26 lipca zakazana będzie organizacja imprez i zgromadzeń publicznych liczących powyżej 50 osób. Jeśli jednak wszyscy uczestnicy wydarzenia (np. koncertu) będą posiadać certyfikaty potwierdzające szczepienie przeciw COVID-19 lub negatywny test, limit ulegnie zwiększeniu i w jednym będzie mogło bawić się do tysiąca osób. Te same zasady będą obowiązywać kibiców imprez sportowych. 

Co więcej, we wspomnianych żupaniach leżących nad Adriatykiem targi i festyny będą mogły odbywać się jedynie wówczas, gdy zgodę wyrażą na to samorządy.  

W Chorwacji obowiązuje też nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach i w transporcie publicznym.

Nowe zasady mają zapobiec przerwaniu sezonu turystycznego z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. 20 procent chorwackiego PKB to dochody z turystyki

Od 1 lipca warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen jest posiadanie certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19. Osoby, które nie posiadają tego dokumentu, będą mogły przekroczyć granicę, jeśli podczas kontroli okażą negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Więcej o: