Włochy. Ograniczenia dla nieszczepionych? Pomysł przepustek covidowych do restauracji i samolotów

Obowiązek posiadania przepustki miałby dotyczyć zatłoczonych miejsc takich jak restauracje, wydarzenia sportowe czy samoloty. Decyzja o wprowadzeniu dekretu ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.
Zobacz wideo Włochy - Anglia. Dantejskie sceny na Wembley

Jak podaje włoski dziennik "Corrierre della Sera", dekret rządu dotyczący wprowadzenia dodatkowych ograniczeń dla osób niezaszczepionych miałby zostać zatwierdzony w czwartek 22 lipca i obowiązywać już od 26 lipca.

.Wariant Delta rozlewa się po Europie. Coraz więcej czerwieni na mapach

Włochy wprowadzą ograniczenia dla niezaszczepionych?

Według włoskich mediów, rząd zamierza wprowadzić możliwość ustanawiania przez regiony obowiązku okazywania dowodu pełnego szczepienia, negatywnych testów lub dokumentów potwierdzających przebycie choroby. "Zielone certyfikaty" miałyby obowiązywać między innymi podczas lotów krajowych, podróży pociągami dalekobieżnymi, w klubach nocnych, na siłowniach, stadionach czy w restauracjach. Osoby nieszczepione miałyby więc utrudniony dostęp do tych miejsc.

Jak pisze portal thelockal.it, nowy dekret miałby także dotyczyć obowiązku zaszczepienia się wszystkich nauczycieli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

Lockdown w całej Polsce. Z powodu koronawirusa zamknięto lub bardzo mocno ograniczono działalność m.in. galerii handlowychRzecznik rządu o czwartej fali epidemii. Mówi o "sektorowym lockdownie"

Wzrost zakażeń we Włoszech 

Liczba rejestrowanych zakażeń COVID-19 we Włoszech podwoiła się w ciągu ostatniego tygodnia. Średnia krajowa na 100 tys. mieszkańców wynosi obecnie 29. 

Aktualnie największy wzrost zakażeń obserwuje się w regionach takich jak Sardynia, Sycylia, Wenecja Euganejska, Kampania oraz Lacjum, choć jak na razie cały obszar Włoch zaklasyfikowany jest jako strefa biała, czyli niskiego ryzyka. Jeżeli jednak sytuacja się pogorszy, a regiony osiągną kolor żółty, powrócą ograniczenia dotyczące gastronomii wewnętrznej czy obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką na zewnątrz. Zaostrzenie obostrzeń bez wątpienia negatywnie odbiłoby się na włoskiej gospodarce - władze liczą więc, że wprowadzenie przepustek pozwoliłoby utrzymać poziom zakażeń na obecnym niskim poziomie. 

Więcej o: