Grecja - nowe obostrzenia. Płatne testy dla niezaszczepionych. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Od 13 września rząd Grecji nałoży nowe restrykcje na osoby niezaszczepione przeciw COVID-19. Wymagane będą od nich regularne testy na obecność koronawirusa, obejmą ich też ograniczenia w dostępie do lokali rozrywkowych i gastronomicznych - poinformował minister zdrowia Wasilis Kikilias.

Od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo - oświadczył Kikilias.

Płatne testy dla niezaszczepionych

Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego. Z zasady tej wyłączeni będą uczniowie - w ich przypadku koszt pokryje rząd.

Szef resortu zdrowia uzasadniał decyzję o nowych ograniczeniach tym, że 90 proc. pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii w Grecji to osoby niezaszczepione.

Noszenie maseczek ma być obowiązkowe dla każdego w publicznych przestrzeniach zamkniętych, a także w zatłoczonych przestrzeniach otwartych - poinformował Kikilias.

Włochy (zdjęcie ilustracyjne)Włochy - obostrzenia od 1 września. Paszporty covidowe także w samolotach

Obostrzenia w lokalach gastronomicznych

By wejść do lokali rozrywkowych i gastronomicznych, trzeba będzie posiadać certyfikat poświadczający szczepienie lub ozdrowienie z COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikaty mają być sprawdzane przy wejściu.

Osoby niezaszczepione będą mogły wejść do kin, teatrów, muzeów, na teren obiektów archeologicznych i do siłowni jedynie po okazaniu negatywnego testu PCR sprzed maksymalnie 48 godzin. To samo ograniczenie dotyczyć będzie każdej osoby powyżej 12. roku życia podczas podróży samolotem, pociągiem, łodzią bądź autokarem.

Niemcy (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy - nowe obostrzenia. Wprowadzono zasadę 3G dla niezaszczepionych

Z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w Grecji od końca czerwca regularnie rośnie dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek zarejestrowano ponad 2600 nowych infekcji oraz 34 związane z tą chorobą zgony. Do tego czasu w Grecji co najmniej jedną dawkę preparatu otrzymało 55 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych było 53 proc. 

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: