Bułgaria - obostrzenia. Rząd zaostrzył restrykcje. Coraz więcej zakażeń i zgonów przez COVID-19

Bułgarski resort zdrowia w czwartek ogłosił zaostrzenie restrykcji epidemicznych w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19. Według najnowszych danych, Bułgaria jest na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby przypadków śmiertelnych spowodowanych pandemią.
Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Rozporządzenie ministra zdrowia wejdzie w życie 7 września i ma obowiązywać do 30 października. Na jego mocy skrócony zostanie czas pracy lokali gastronomicznych, które będą mogły być otwarte od godz. 7 do 22.

Bułgaria zaostrza restrykcje. Nie będzie obowiązkowych szczepień na COVID-19

  • Rząd zrezygnował z zamiaru wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla personelu tych lokali i klientów.
  • Restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea itp. mogą wpuszczać tylko połowę klientów w stosunku do liczby miejsc.
  • W restauracjach odległość między stolikami powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.
  • Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte.
  • Zakazane będą seminaria naukowe i wycieczki grupowe, co dotyczy także ośrodków szkoleń i placówek tego typu dla dzieci.
  • Na bazarach i w centrach handlowych będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.
  • Na imprezach sportowych zajętych będzie mogło być nie więcej niż 30 proc. dostępnych miejsc.
  • Na weselach i chrzcinach może być nie więcej niż 60 gości.

- Wprowadzamy te restrykcje z ogromną niechęcią, lecz sytuacja nas do tego zmusza. Możemy wprowadzać zmiany w ciągu 10 dni na podstawie analizy sytuacji, liczby nowych zakażeń i wzrostu liczby pacjentów (z COVID-19) w szpitalach. Restrykcje można rozluźnić, ale też zaostrzyć - oznajmił minister zdrowia Stojczo Kacarow.

Bułgaria. Gastronomia zapowiada protest przeciwko restrykcjom epidemicznym

Rok szkolny zacznie się planowo 15 września i na razie nie przewiduje się zdalnego nauczania. W zależności od rozwoju sytuacji, każdy z 28 regionów Bułgarii będzie podejmował własne decyzje dotyczące polityki sanitarnej. Obecnie w połowie regionów liczba zakażeń przekracza 200 na 100 tys. mieszkańców, a w kilku wskaźnik ten przekracza 400.

Właściciele lokali gastronomicznych, którzy od kilku dni protestują, ogłosili gotowość do zorganizowania ogólnokrajowych demonstracji i blokad dróg. Na 7 września w Sofii wyznaczony jest ogólnokrajowy protest przeciw restrykcjom epidemicznym.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)/ man/ fit/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: