Francja zaostrza restrykcje. "Szczyt piątej fali na początku grudnia"

Przez Francję przechodzi piąta fala pandemii koronawirusa - poinformował w czwartek minister zdrowia Oliver Veran. Ogłosił nowe restrykcje, m.in. utratę ważności paszportów sanitarnych bez zaszczepienia się dawką przypominającą.

Minister zapowiedział też skrócenie czasu przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 z sześciu do pięciu miesięcy. Szczyt piątej fali pandemii spodziewany jest na początku grudnia - przekazał Veran na konferencji prasowej, poświęconej zaostrzeniu środków sanitarnych w kraju.

Zobacz wideo Jak zachęcić do szczepień? Mucha: Wachlarz możliwości jest szeroki

Więcej wiadomości z na temat pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Francja. Zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia 

Od 15 stycznia paszport sanitarny nie będzie już ważny bez dawki przypominającej szczepionki na koronawirusa. Dla osób powyżej 65. roku życia paszport bez zaszczepienia się tą dawką przestanie być ważny 15 grudnia, oznajmił minister. Od poniedziałku ważność negatywnych testów na koronawirusa zostanie skrócona do 24 godzin, wobec 72 godzin obowiązujących obecnie. We Francji wraca również obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, w tym na powietrzu, tam gdzie przebywa duża liczba osób, na przykład - na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Koronawirus we Francji. Oliver Veran: Nie wprowadzamy ani godziny policyjnej, ani lockdownu

Minister zdrowia ogłosił również, że w grudniu na rynek wejdzie nowy lek przeciw koronawirusowi, który w pierwszej kolejności będzie przepisywany osobom z tzw. grup zagrożonych. Władze medyczne we Francji w najbliższym czasie zadecydują o ewentualnym podawaniu szczepionek przeciw COVID-19 dzieciom w wieku 5-11 lat - poinformował Veran. Obecny na konferencji minister edukacji Jean-Michel Blanquer ogłosił, że klasy w szkołach nie będą już zamykane przy wykryciu jednego przypadku zakażenia koronawirusem, jak było do tej pory. Szkoły nasilą natomiast akcję przeprowadzania testów przesiewowych.

Minister Veran ponownie zaapelował do Francuzów, by się zaszczepili, podkreślając, że szczepienia zmniejszają 10-krotnie ryzyko ciężkiego przechodzenia koronawirusa. - Nie wprowadzamy ani godziny policyjnej, ani lockdownu - zapewnił szef resortu zdrowia.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP) ksta/ fit/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: