Na święta wyjeżdżasz za granicę? Testy, certyfikat COVID - sprawdź, co ci jest potrzebne [WYKRES DNIA]

Osoby wyjeżdżające za granicę w okresie świąteczno-noworocznym powinny pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu dokładnych reguł wjazdu do danego kraju. Certyfikaty covidowe, testy, kwarantanny - w różnych krajach są różne reguły.

Dla jednych okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas spotkań w kraju, inni jednak wyjeżdżają za granicę czy to do rodziny lub znajomych, czy na wczasy. W dobie pandemii — tym bardziej rozprzestrzeniającego się nowego wariantu omikron — należy pamiętać jednak o dodatkowych regułach wjazdu do danego kraju.

Obecnie piętnaście województw Polski jest ciemnoczerwonych, a jedno (podlaskie) czerwone na mapie stref przygotowanej przez ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). Jest to podpowiedź dla krajów UE jak traktować przybyszów z danego kraju (choć ostatecznie każdy kraj może mieć różne reguły). Ciemnoczerwony to "najgorszy" kolor i wskazuje na najtrudniejszą sytuację epidemiczną.

Uwaga! Poniżej prezentujemy najważniejsze reguły wjazdu do niektórych krajów. Należy jednak pamiętać, że mogą się one zmieniać, mogą obowiązywać też ważne z punktu widzenia sytuacji danej osoby szczegóły (np. jeśli chodzi o "ważność" szczepienia czy reguły dla dzieci. Dlatego przed wyjazdem i tak radzimy dokładnie sprawdzić zasady dla podróżnych, np. na unijnej stronie reopen.europa.eu, w witrynie Ministerstwa Spraw Zagranicznych albo na lokalnych stronach danego kraju.

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej

Kraków. Protest przeciwko 'lex TVN', 19 grudnia 2021 r. "Lex TVN". Protesty w Krakowie i Częstochowie już się odbyły [ZDJĘCIA]

embed

Zasady wjazdu do Niemiec

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej (choć nie wszystkich, o czym niżej), reguły są takie, że przyjezdni powinni wykazać się jedną z trzech rzeczy:

  • ważnym certyfikatem szczepienia

  • ważnym certyfikatem ozdrowieńca 

  • ważnym testem wskazującym na brak zakażenia koronawirusem (PCR z ostatnich 72 godzin, antygenowy z ostatnich 48 godzin)

Przy wjeździe należy wypełnić także formularz rejestracji cyfrowej (co jest standardem też w innych krajach). W Niemczech odbywa się to poprzez stronę einreiseanmeldung.de. Muszą to zrobić zarówno osoby zaszczepione, jak i ozdrowieńcy czy osoby, które nie przyjęły szczepionki. 

Osoby niezaszczepione lub niebędący ozdrowieńcami zostają poddane dziesięciodniowej kwarantannie, z której zwalnia test wykonany najwcześniej piątego dnia.

Zasady wjazdu do Portugalii

Zasady wjazdu do Portugalii są o tyle ważne, że w tym przypadku sam certyfikat szczepienia nie wystarczy. Przylatując do tego kraju, należy okazać certyfikat covidowych poświadczający negatywny wynik testu lub ozdrowienie. Słowem — zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, muszą udowodnić brak zakażenia negatywnym testem (PCR - 72 godziny, antygenowy - 48 godzin). 

Zasady wjazdu do Hiszpanii

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Do wjazdu uprawnia bycie osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem albo negatywny wynik testu (PCR - 72 godziny, antygenowy - 48 godzin).

Zasady wjazdu do Austrii

Ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione, ale nie dawką przypominającą, muszą dodatkowo pokazać negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny). Tylko osoby zaszczepione dawką przypominającą nie muszą "wylegitymować" się negatywnym wynikiem testu.

Osoby niezaszczepione (i nieozdrowiałe) zobowiązane są do elektronicznej rejestracji i odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Zwolni z niej negatywny test PCR wykonany po co najmniej pięciu dniach. 

Austria (zdjęcie ilustracyjne) Austria. Zaostrzone zasady wjazdu. Wymagany test, ale są wyjątki

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Nawet osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu dwóch dni przed podrożą. Wynik testu musi być w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim! Test PCR jest wymagany także po przyjeździe, przed podróżą, należy zarezerwować i opłacić go, a jego numer referencyjny trzeba podać w formularzu lokalizacyjnym.

Osoby niezaszczepione (i nieozdrowiałe) również muszą wykonać testy przed przyjazdem, ale — co ważne — także po przyjeździe (w drugim i ósmym dniu). Dopiero po dziesięciu dniach (w przypadku, gdy oba testy dały wynik negatywny) można wyjść z kwarantanny.

Przed podróżą należy wypełnić formularz lokalizacyjny.

Zasady wjazdu do Słowacji

Osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą wjechać na Słowację bez dodatkowego testu. Jednak ozdrowieńcy oraz osoby niezaszczepione podlegają dziesięciodniowej kwarantannie, wykonanie testu z niej nie zwalnia. 

Przed wjazdem na terytorium Słowacji należy dokonać rejestracji formularza e-hranica.

Zasady wjazdu do Czech

Osoby podróżujące z Polski do Czech, które ukończyły 12 rok życia, mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie mają obowiązku wykazania negatywnego wyniku testu.

Posiadanie negatywnego wyniku testu PCR (ważnego 72 godziny) przed wjazdem do Czech wymagane jest od osób niezaszczepionych. Muszą one także powtórzyć test PCR pomiędzy piątym a siódmym dniem pobytu w Czechach. Od wjazdu do Czech o chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna, natomiast należy nosić maseczkę ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym.

Zasady wjazdu do Holandii

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać do Holandii bez konieczności wykonania testu na COVID-19. Niezaszczepieni muszą wykonać przed przyjazdem do Holandii test PCR (48 godzin) lub antygenowy (24 godziny). Nie ma żadnego formularza lokalizacyjnego.

Zasady wjazdu do Szwajcarii

Wszystkie osoby wjeżdżające do Szwajcarii — również ozdrowieńcy i zaszczepieni — muszą posiadać negatywny wynik testu PCR (72 godziny) lub antygenowego (24 godziny). Dodatkowo osoby niezaszczepione muszą powtórzyć test między czwartym a siódmym dniem od wjazdu i przekazać wynik odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu.

Wszystkie osoby wjeżdżające do Szwajcarii muszą zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. 

Zasady wjazdu do Włoch

Wszyscy przyjezdni muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Również wszyscy przyjezdni muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (24 godziny) lub PCR (48 godzin). Dodatkowo jednak osoby niezaszczepione muszą odbyć pięciodniową kwarantannę oraz przedstawić negatywny wynik testu wymazowego wykonanego na zakończenie odosobnienia.

Zasady wjazdu do Francji

Osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą przybyć do Francji bez konieczności wykazania negatywnego wyniku testu. Inaczej jest z niezaszczepionymi — oni muszą udowodnić brak zakażenia testem (PCR albo antygenowym) wykonanym do 24 godzin przed podróżą, przetłumaczonym na język angielski.

Zasady wjazdu do Norwegii

Wszyscy swoją podróż do Norwegii powinni zarejestrować. Wszyscy też — także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy — muszą przetestować się na przejściu granicznym, w innym punkcie testowania w przeciągu 24 godzin od wjazdu albo wykonać samodzielnie test "kasetkowy".

Osobom niezaszczepionym jest ciężej. Przyjezdni z Polski muszą przejść kwarantannę, którą można zakończyć najwcześniej po trzech dniach pobytu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu PCR.

Zasady wjazdu na Litwę

Przyjazd na Litwę należy zarejestrować, wypełniając ankietę dla podróżnych nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem. Ten warunek dotyczy każdego.

Osobom zaszczepionym lub ozdrowieńcom do wjazdu na Litwę wystarczy sam certyfikat covidowy. Co innego osoby niezaszczepione. One muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR — wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Litwę, test antygenowy — w ciągu 48 godzin), a i tak obowiązuje je dziesięciodniowa kwarantanna. Można ją skrócić po tygodniu kolejnym negatywnym testem (wykonanym na koszt własny).

Grecja zaostrza zasady wjazdu Grecja zaostrza kierunek walki z COVID-19. Znosi przywileje

Więcej o: