Austria. Zaostrzone zasady wjazdu, czyli 2Gplus. Wymagany test, ale są wyjątki

W Austrii obowiązują zaostrzone zasady wjazdu, czyli tzw. 2Gplus. Od 20 grudnia do tego kraju mogą wjechać jedynie osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy, którzy dodatkowo mają aktualny negatywny test PCR na obecność koronawirusa. Jest jednak kilka wyjątków.

W walce z wariantem omikron koronawirusa Austria zaostrzyła przepisy obowiązujące przy wjeździe do tego kraju. Od poniedziałku 20 grudnia do Austrii mogą wjechać jedynie osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy, które na dodatek mają aktualny negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa (tzw. zasada 2Gplus).

Bez testu do Austrii mogą wjechać jedynie osoby, które przyjęły przypominającą dawkę szczepienia.

Kto nie ma przy wjeździe negatywnego testu PCR, musi się zarejestrować i udać na kwarantannę. Izolację można zakończyć w momencie posiadania negatywnego wyniku testu PCR.

Austria zaostrza zasady wjazdu. Dla kogo wyjątki?

Przepisy nie obejmują kobiet w ciąży i osób, które nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych (co należy udokumentować zaświadczeniem lekarskim).

Wyjątki od zasady "2Gplus" obejmują też dzieci i młodzież. Dzieci do 12. roku życia, podróżujące pod opieką dorosłych, nie muszą być zaszczepione, ani być ozdrowieńcami.

Dzieci w wieku 12-15 lat, testowane regularnie w szkołach, uchodzą za osoby o niskim ryzyku epidemicznym (w Austrii uczniowie mają tzw. paszport Ninja, który dokumentuje testy na COVID-19).

Z kolei zagraniczne dzieci i młodzież w wieku szkolnym mogą wjechać do kraju z dowodem badania (test PCR lub test antygenowy), ale muszą potem przestrzegać kolejnych terminów testów zgodnie z austriackim "wakacyjnym paszportem Ninja" (Holiday-Ninja-Pass).

Nowe przepisy nie mają wpływu na ruch tranzytowy. Pracowników transgranicznych w dalszym ciągu obowiązuje zasada "3G", pozwalająca wjechać do kraju osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu (wystarczy szybki test antygenowy).

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Koronawirus w Austrii. Po lockdownie mniej zachorowań

W Austrii, liczącej prawie dziewięć milionów mieszkańców, liczba nowych zakażeń po trzytygodniowym lockdownie znacznie spadła. Siedmiodniowa zachorowalność na 100 tys. mieszkańców wynosi obecnie około 230 przypadków. Wiedeń jest ostatnim krajem związkowym, w którym otworzyły się ponownie restauracje i hotele.

W Szwajcarii z kolei zasada "2G" będzie obowiązywać w dużej części życia publicznego. Do restauracji, obiektów kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, a także na imprezy zamknięte mają dostęp jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: