Szef WHO apeluje do wszystkich państw o współpracę. "To krytyczny moment"

- Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę pandemii COVID-19 - oświadczył w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, apelując do wszystkich państw o współpracę.

- Wchodząc w trzeci rok pandemii COVID-19 znaleźliśmy się w krytycznym momencie - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny WHO.

- Jedynie współpracując solidarnie, będziemy w stanie doprowadzić tę pandemię do końca. Jest to w interesie wszystkich, wszak zagrożenie to pokazało, że gdy zdrowie jest zagrożone, to zagrożone jest wszystko - dodał Tedros. - Chroniąc zdrowie, tworzymy stabilny fundament dla jednostek, rodzin, społeczności, a także gospodarek państw - tłumaczył.

Koronawirus w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne) Niemcy. Pracownicy bez trzeciej dawki nie otrzymają wynagrodzenia

Niemcy chcą zakończyć pandemię

W briefingu udział wzięła także niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze. Zaznaczyła, że priorytetem Niemiec, które sprawują w tym roku przewodnictwo w G7, będzie zakończenie pandemii.

Tedros przekazał na Twitterze, że jednym z tematów rozmów w Genewie z Schulze była budowa instytucjonalnej infrastruktury krytycznej, która miałaby na celu zapobieganie kolejnym pandemiom.

Koronawirus w Niemczech - zdjęcie ilustracyjne Niemcy. Minister widzi "nadchodzący koniec pandemii". Nowe zasady epidemiczne

Jak pisze agencja Reutera, poniedziałkowa konferencja prasowa rozpoczęła 150. sesję Komitetu Wykonawczego WHO, na której mają być omówione najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem Organizacją, w tym potencjalny wybór Tedrosa na kolejną kadencję. (PAP)

ska/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią
Więcej o: