WHO alarmuje: Nadchodzi nowa fala zakażeń omikronem w Europie Wschodniej

Nowa fala zakażeń wariantem koronawirusa omikron nadchodzi nad Europę Wschodnią - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wzywając władze państw regionu, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciw COVID-19.

Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane i kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień - oświadczył dyrektor WHO na Europę dr Hans Kluge.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Omikron wykrywany już w prawie 100 proc. badanych próbek

Wzrost liczby zakażeń w Europie Wschodniej. Fala zakażeń wariantem omikron

Ekspert wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainie.

Ponadto dr Kluge zwrócił uwagę, że w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie i Ukrainie mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

- Tak jak przewidywaliśmy, fala omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant - przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

Test na COVID-19 Omikron - 20 objawów, które mogą oznaczać COVID-19 [LISTA]

Agencja Reutera zauważa, że doniesienia pojawiły się w momencie, gdy kilka innych państw regionu, w tym Polska i Czechy, zapowiedziały znoszenie restrykcji covidowych w przyszłym miesiącu, jeżeli utrzyma się obecny trend dziennych zakażeń SARS-CoV-2. (PAP)

ska/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia
Więcej o: