Gdzie można zrobić test na COVID-19? Rodzaje testów na koronawirusa

Jak przetestować się w kierunku koronawirusa? Możliwości jest wiele. Jeżeli czujesz się niepewnie, koniecznie sprawdź, czy nie przechodzisz zakażenia.
Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Mimo że mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa przygasa, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje o pierwszym wzroście zakażeń od stycznia. Jak podają eksperci, w ciągu tygodnia liczba zakażeń wzrosła o 8 proc. W przypadku jakichkolwiek objawów chorobowych warto się więc przetestować. Gdzie można to zrobić?

Koronawirus - rodzaje testów w kierunku SARS-CoV-2

Zakażenie koronawirusem może dawać szereg różnych objawów, w tym te przypominające grypę lub przeziębienie. W razie pogorszenia samopoczucie dobrze jest jak najszybciej wykonać test w kierunku wirusa, by uchronić otoczenie przez zakażeniem się.

Do wykrycia SARS-CoV-2 służą dwa testy: te oparte o technikę PCR, czyli testy molekularne, a także szybkie testy antygenowe. Pierwsze z nich do badania wykorzystuje się wymaz z nosa i gardła osoby podejrzewanej o zakażenie. Czas oczekiwania na wynik wynosi na ogół kilka godzin. W przypadku testów kasetkowych wynik otrzymywany jest w ciągu kilkunastu minut po wykonaniu badania. 

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne Gwałtowny wzrost zakażeń i zgonów na COVID-19. WHO: Widzimy tylko wierzchołek

Jak przetestować się w kierunku COVID-19?

Sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni koronawirusem, można na wiele sposobów:

  • test PCR w punkcie pobrań - skierowanie otrzymasz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub poprzez formularz online dostępny TUTAJ;
  • test PCR w mobilnym punkcie pobrań - ich listę znajdziesz TUTAJ;
  • od 27 stycznia 2022 roku w wybranych aptekach można wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku koronawirusa - listę placówek znajdziesz TUTAJ;
  • szybki test serologiczny do kupienia w aptekach oraz wielu marketach czy drogeriach.

Koronawirus w Chinach Chiny w strachu. Gwałtowny wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Najwyższy od 2 lat

Więcej o: