Maseczki w samolotach zostaną zniesione przed wakacjami. Ważna decyzja dla podróżnych

W środę pojawiło się nowe zalecenie Agencji Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Regulacje dotyczą obowiązku noszenia maseczek na lotniskach i w samolotach w trakcie rejsów po Europie.

W środę 11 maja Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowały zaktualizowane wytyczne, dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Nowe zalecenia dotyczą podróży lotniczych po Europie.

Zobacz wideo Jakie procedury dotyczące wirusów w samolotach?

Koronawirus w Europie. Maseczki na lotniskach i w samolotach nie będą już obowiązkowe

Zgodnie z nowymi zaleceniami, maseczki nie będą obowiązkowe na lotniskach i pokładach samolotów podczas rejsów po Europie. Zaktualizowane środki bezpieczeństwa będą obowiązywały od poniedziałku 16 maja. Zastrzeżono jednak, że po tej dacie zasady dotyczące zakrywania ust i nosa na pokładach samolotów mogą się różnić w zależności od decyzji podjętych przez poszczególne linie lotnicze.

- Od przyszłego tygodnia maseczki na twarz nie będą już obowiązkowe podczas podróży lotniczych, co jest zgodne ze zmieniającymi się wymaganiami władz krajowych w całej Europie w zakresie transportu publicznego. Dla pasażerów i załóg lotniczych jest to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych. Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych osób z ich otoczenia. Pasażer, który kaszle i kicha, powinien rozważyć założenie maseczki na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu - powiedział dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky, cytowany w komunikacie organizacji.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Boeing 737-83N Właściciel Boeinga zgłosił się po odbiór. Zapłaci 26 tys. zł za parking

"Podczas gdy wiele krajów nie wymaga już od pasażerów przesyłania danych do formularza lokalizującego pasażerów, linie lotnicze powinny utrzymywać swoje systemy gromadzenia danych w stanie gotowości, aby w razie potrzeby mogły udostępnić te informacje organom zdrowia publicznego, na przykład w przypadku nowego wariantu koronawirusa" - czytamy w komunikacie EASA.

W oświadczeniu zarówno EASA, jak i ECDC podkreśliły, że maseczki nadal są "jednym z najlepszych zabezpieczeń przed transmisją wirusa SARS-CoV-2". Zasłanianie ust i nosa maseczką nie będzie więc obowiązkowe, ale pasażerowie nadal mogą zakładać maseczki, jeśli taka jest ich wola. 

Organizacje podkreśliły, że aktualizacja zaleceń została przeprowadzona z uwzględnieniem najnowszych informacji dotyczących pandemii COVID-19, a zwłaszcza poziomu wyszczepienia i nabytej odporności. Ma to być też efekt znoszenia obostrzeń w coraz większej liczbie europejskich krajów. 

Hiszpania. Wzrost zachorowań na koronawirusa Koronawirus w Hiszpanii. Wzrost hospitalizacji. "Mamy do czynienia z siódmą falą"

Więcej o: