W środę 11 maja Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowały zaktualizowane wytyczne, dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Nowe zalecenia dotyczą podróży lotniczych po Europie.
Zgodnie z nowymi zaleceniami, maseczki nie będą obowiązkowe na lotniskach i pokładach samolotów podczas rejsów po Europie. Zaktualizowane środki bezpieczeństwa będą obowiązywały od poniedziałku 16 maja. Zastrzeżono jednak, że po tej dacie zasady dotyczące zakrywania ust i nosa na pokładach samolotów mogą się różnić w zależności od decyzji podjętych przez poszczególne linie lotnicze.
- Od przyszłego tygodnia maseczki na twarz nie będą już obowiązkowe podczas podróży lotniczych, co jest zgodne ze zmieniającymi się wymaganiami władz krajowych w całej Europie w zakresie transportu publicznego. Dla pasażerów i załóg lotniczych jest to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych. Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych osób z ich otoczenia. Pasażer, który kaszle i kicha, powinien rozważyć założenie maseczki na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu - powiedział dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky, cytowany w komunikacie organizacji.
Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.
"Podczas gdy wiele krajów nie wymaga już od pasażerów przesyłania danych do formularza lokalizującego pasażerów, linie lotnicze powinny utrzymywać swoje systemy gromadzenia danych w stanie gotowości, aby w razie potrzeby mogły udostępnić te informacje organom zdrowia publicznego, na przykład w przypadku nowego wariantu koronawirusa" - czytamy w komunikacie EASA.
W oświadczeniu zarówno EASA, jak i ECDC podkreśliły, że maseczki nadal są "jednym z najlepszych zabezpieczeń przed transmisją wirusa SARS-CoV-2". Zasłanianie ust i nosa maseczką nie będzie więc obowiązkowe, ale pasażerowie nadal mogą zakładać maseczki, jeśli taka jest ich wola.
Organizacje podkreśliły, że aktualizacja zaleceń została przeprowadzona z uwzględnieniem najnowszych informacji dotyczących pandemii COVID-19, a zwłaszcza poziomu wyszczepienia i nabytej odporności. Ma to być też efekt znoszenia obostrzeń w coraz większej liczbie europejskich krajów.