Koronawirus w Hiszpanii. Skokowy wzrost hospitalizacji. "Mamy do czynienia z siódmą falą"

"Mamy do czynienia z siódmą falą koronawirusa"- stwierdził immunolog Marcos López w programie Telecinco w hiszpańskiej telewizji. W ostatnim miesiącu w Hiszpanii liczba pacjentów wzrosła o 65 proc. Wirus najczęściej dotyka osób powyżej 60. roku życia.

W kwietniu w Hiszpanii liczba pacjentów z powodu COVID-19 wzrosła w szpitalach średnio o 65 proc. Najwięcej w regionach Asturii, Kastylii i Leon. - Zakażenia szpitalne są nadal pod całkowitą kontrolą, choć to jeszcze nie koniec. Najważniejsze jest to, czy liczba przyjęć wzrośnie - ostrzegał Alex Arenas z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Hiszpanii, cytowany przez redaccionmedica.com. O siódmej fali mówi się więc nie tylko ze względu na rosnące zakażenia, ale również sytuacji w szpitalach.  

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę?

Koronawirus w Hiszpanii. Rośnie liczba zakażeń 

W najnowszym raporcie epidemiologicznym odnotowano wzrost do 813,22 przypadków na 100 000 mieszkańców. Zachorowania występują głównie u osób starszych. Według portalu redaccionmedica.com z 55 578 nowych przypadków COVID-19 aż 25 629 u osób zanotowano wśród osób powyżej 60. roku życia. Serwis PAP przedstawia dane, z których wynika, że powyżej 80 lat zachorowalności wzrosła o 89 proc., następnie od 70 do 79 lat - wzrost o 75 proc. i od 60 do 69 lat - o 56 proc. 

Wzrosła również śmiertelna zachorowalność z początku kwietnia - do 2 proc. O ponad 4 proc. zmniejszyło się za to obłożenie oddziałów intensywnej terapii. Warto jednak zaznaczyć, że podczas wszystkich fal można zauważyć zależność, że najpierw rośnie liczba infekcji, później konwencjonalnych hospitalizacji, a następnie liczba chorych w stanie krytycznym na oddziałach intensywnej terapii. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

COVID-19. Omikron w Hiszpanii 

Jak donosi redaccionmedica.com omikron pozostaje dominującym wariantem w Hiszpanii od czasu jego wykrycia w listopadzie ubiegłego roku. Nie odnotowano prawie żadnych przypadków nowego wariantu XE (mniej niż dwa procent). 

W przypadku omikronu konieczne jest podanie trzeciej dawki, a biorąc pod uwagę, że obecnie w Hiszpanii mówi się o wspólnotowym przenoszeniu nowego hybrydowego szczepu omikronu, trzecia dawka lub dawka przypominająca jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek - przestrzega Hiszpanów Marcos López w programie Telecinco

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hiszpania. Ile zakażeń na COVID-19?

W najnowszym raporcie epidemiologicznym hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia odnotowano 55 578 nowych zachorowań i 234 zgony. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła tam już do 104 869 osób. Od początku pandemii w Hiszpanii na COVID-19 zachorowało 12 009 059 osób. 

Pozytywnych testów diagnostycznych wychodzi średnio 30,87 proc., podczas gdy miesiąc temu było to 16 proc. Jak podaje WHO, aby mówić o "epidemii pod kontrolą" nie powinno być ich więcej niż 5 proc.   

Więcej o: