Generator kolorów. Konwerter kolorów RGB, RGBA, Hex, HexA, HSL, HSLA

Jak działa generator kolorów? Czym są generatory RGB i HEX? Piękne barwy są bezsprzecznie tym, czym lubimy się otaczać. Dzięki specjalnemu generatorowi można ich mieć wokół siebie bardzo wiele - nawet miliony odcieni.

Jak działa generator kolorów?

Jak działa generator kolorów? Przede wszystkim jest to aplikacja służąca mieszaniu barw podstawowych w bardzo różnych proporcjach. Zasada działania losowego generatora kolorów polega na przygotowaniu oddzielnie podstawowych kolorów, zestawieniu ich i otrzymaniu wyników. Wykorzystuje się tutaj specjalne formaty, które mają pozwalać na standaryzację kolorystyki wyświetlanej na ekranach komputerów i urządzeń mobilnych.

Okazuje się jednak, że większość ekranów nie jest dość dobrze przygotowana do wyświetlania tak dużej ilości kolorów, jakie dają różne generatory. Liczba wyświetlanych opcji kolorystycznych jest więc w rzeczywistości mniejsza.

Kalendarz (zdjęcie ilustracyjne) Kalkulator urlopu: jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego? Ile dni urlopu przysługuje?

Generator kolorów HEX i RGB

Czym jest generator kolorów HEX i RGB? HEX jest kodem, który powstaje z sześciu cyfr szesnastkowych. Występuje on w formacie #000000. Dla poszczególnych barw i odcieni przewidziano konkretne wartości w zakresie tego kodu.

Jednocześnie występować może kod RGB. Składa się on z trzech podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Od nich bierze również swoją nazwę. Każdy kolor to liczba od 0 do 250. Im wyższy wynik liczbowy, tym jaśniejsza jest barwa. W toku losowania trzy wartości są ze sobą zestawiane. Wówczas powstaje ostateczny wynik. RGB wykorzystywało się w fotografii analogowej. Obecnie zaś jest przydatne w fotografii cyfrowej, skanerach, monitorach i informatyce.   

Szkoła - zdjęcia ilustracyjne Średnia ważona: kalkulator, który pomoże obliczyć średnią ocen

Generator kolorów: zamiana RGB na HEX

Jak jeszcze może działać generator kolorów? Zamiana RGB na HEX jest jedną z ciekawych funkcji. Zwłaszcza w przypadku osób zajmujących się grafiką komputerową zamiana jednego zapisu na drugi może być bardzo przydatna. Dzięki generatorowi kolorów można dokonać konwersji prościej, niż było to możliwe kiedykolwiek. 

Kolor
Drukuj

Często pojawia się tutaj także standard HSL. Jego nazwa bierze się od angielskich słów ''odcień, nasycenie, lekkość''. Ten model opisowy kolorów tworzą: 

  • Barwa: od 0 do 360 stopni.
  • Nasycenie koloru od 0 do 100%.
  • Średnie światło białe od 0 do 100%.

Zobacz też: Kalkulator stażu pracy: to z nim podsumujesz wszystkie okresy swojego zatrudnienia. Co wlicza się do stażu pracy?

Więcej o: