Jak działa generator kolorów? Przede wszystkim jest to aplikacja służąca mieszaniu barw podstawowych w bardzo różnych proporcjach. Zasada działania losowego generatora kolorów polega na przygotowaniu oddzielnie podstawowych kolorów, zestawieniu ich i otrzymaniu wyników. Wykorzystuje się tutaj specjalne formaty, które mają pozwalać na standaryzację kolorystyki wyświetlanej na ekranach komputerów i urządzeń mobilnych.
Okazuje się jednak, że większość ekranów nie jest dość dobrze przygotowana do wyświetlania tak dużej ilości kolorów, jakie dają różne generatory. Liczba wyświetlanych opcji kolorystycznych jest więc w rzeczywistości mniejsza.
Czym jest generator kolorów HEX i RGB? HEX jest kodem, który powstaje z sześciu cyfr szesnastkowych. Występuje on w formacie #000000. Dla poszczególnych barw i odcieni przewidziano konkretne wartości w zakresie tego kodu.
Jednocześnie występować może kod RGB. Składa się on z trzech podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Od nich bierze również swoją nazwę. Każdy kolor to liczba od 0 do 250. Im wyższy wynik liczbowy, tym jaśniejsza jest barwa. W toku losowania trzy wartości są ze sobą zestawiane. Wówczas powstaje ostateczny wynik. RGB wykorzystywało się w fotografii analogowej. Obecnie zaś jest przydatne w fotografii cyfrowej, skanerach, monitorach i informatyce.
Jak jeszcze może działać generator kolorów? Zamiana RGB na HEX jest jedną z ciekawych funkcji. Zwłaszcza w przypadku osób zajmujących się grafiką komputerową zamiana jednego zapisu na drugi może być bardzo przydatna. Dzięki generatorowi kolorów można dokonać konwersji prościej, niż było to możliwe kiedykolwiek.
Często pojawia się tutaj także standard HSL. Jego nazwa bierze się od angielskich słów ''odcień, nasycenie, lekkość''. Ten model opisowy kolorów tworzą: