Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat w sprawie wydawania kart do głosowania. "Niedopuszczalne"

Polacy głosują w wyborach parlamentarnych, a tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat ws. skarg na obwodowe komisje wyborcze i karty do głosowania. Do PKW docierają bowiem "bardzo liczne skargi" na to, że "obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać". "To niedopuszczalne" - pisze Komisja w komunikacie.

"Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać" - pisze w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej

"W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym" - stwierdza Państwowa Komisja Wyborcza. 

Wybory przebiegają spokojnie

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała wcześniej, że wybory parlamentarne i referendum przebiegają spokojnie. Jak powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, okręgowe komisje poinformowały o kilku zdarzeniach. W Legnicy w lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych nie było energii elektrycznej, ale awaria została usunięta. Okręgowa komisja w Słupsku powiadomiła PKW, że w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców, ale urząd wydrukował już poprawne spisy i dostarczył komisji. Również w tym okręgu w jednej z miejscowości brakowało energii elektrycznej, ale awaria także została już usunięta.

Wiceprzewodniczący PKW Wojciech Sych powiedział, że jeśli chodzi o wykroczenia odnotowano m.in. 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej. Nie odnotowano natomiast żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym. Stwierdzono też 13 przypadków usuwania lub uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu czy rysunku. Jak przekazał Sych, odnotowano także cztery przypadki umieszczania plakatów i haseł wyborczych.

Więcej o: