-
Niemiecka prasa o posiedzeniu Sejmu: Morawiecki wziął na celownik UE
Niemieckie gazety komentują inauguracyjne posiedzenie Sejmu oraz ostre przemówienie Mateusza Morawieckiego.
-
Niemiecki dziennik: Po katastrofie na Odrze UE szykuje nowe przepisy
Minister środowiska Brandenburgii wzywa UE, by ta wpłynęła na Polskę w celu ujawnienia zrzutów soli do Odry. Bruksela szykuje też nowe regulacje prawne.
-
"FAZ": Bundeswehra w coraz gorszym stanie. "W razie wojny amunicji wystarczyłoby na dwa dni"
W razie wojny zapasy amunicji wystarczyłyby Bundeswerze na dwa dni - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i krytykuje obecną minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.
-
"Katastrofa udowodniła, że mamy rację". Jest skarga do KE na działania Polski. Chodzi o Odrę
Polskie i niemieckie organizacje ekologiczne złożyły skargę do Komisji Europejskiej na rozbudowę Odry. O zaprzestanie prac zabiegają w Brukseli także parlamentarzyści obu krajów. Zdaniem organizacji ekologicznych plany regulacji rzeki naruszają jednocześnie kilka dyrektyw Unii Europejskiej.
-
Przekop Mierzei Wiślanej. Elbląg czwartym portem w Polsce? "FAZ": Melodia przyszłości
To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane przez Polskę - pisze o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zaznacza, że Polska wykonała krok, by uniezależnić się od Rosji.
-
Wojna w Ukrainie. "Handelsblatt": Władimir Putin przed fundamentalną decyzją. "Niewiele dobrych opcji"
Rosja nie doceniła wytrzymałości Ukrainy. Władimir Putin stoi teraz przed fundamentalną decyzją: negocjować czy eskalować? - pisze dziennik "Handelsblatt". Rosja może np. rozważyć powszechną mobilizację wojskową, czy przeprowadzenie sabotażu elektrowni atomowej w Zaporożu, a pogłębić sojusz z Chinami.
-
"TAZ": Teza o nieuchronnym zwycięstwie Rosji zaczyna się chwiać. Czas na większe dostawy broni dla Ukrainy?
Rosyjski prezydent symuluje spokojną codzienność, która już nie istnieje. Pytanie, jak długo może utrzymać ten kurs w obliczu tysięcy zabitych - zastanawia się "Die Tageszeitung".
-
Katastrofa ekologiczna. Impas w sprawie rozbudowy Odry. "Prace muszą zostać całkowicie zatrzymane"
30 września zostanie opublikowany całościowy raport o przyczynach katastrofy ekologicznej na Odrze. Polskiej i niemieckiej stronie nie udało się natomiast porozumieć w sprawie prac prowadzonych na rzece.
-
W Odrze mogło zginąć nawet 60 proc. ryb. Niemcy wytykają Polsce błędy i mówią o "zmowie milczenia"
Niemieccy naukowcy szacują, że w Odrze mogło zginąć nawet 60 proc. ryb. Katastrofa może w każdej chwili się powtórzyć - pisze "Der Spiegel". Z kolei na komisji ds. środowiska w Brandenburgii politycy byli w dobrych humorach, gdyż problem martwych ryb po stronie niemieckiej jest praktycznie rozwiązany. Polsce wytykane są błędy.
-
"Die Zeit": Port kontenerowy na wyspie Uznam wystawia polsko-niemieckie stosunki na próbę
Tygodnik "Die Zeit" opisuje rosnące obawy Niemców przed budową portu kontenerowego w Świnoujściu. "Miasto znajduje się na Uznamie, ale nie po niemieckiej stronie wyspy, tylko po polskiej. A rząd w Warszawie nie wydaje się być zbyt zainteresowany opinią Niemców na temat swoich planów" - czytamy.
-
Spór o praworządność. Komisarz UE: Nie będzie "rabatu wojennego" dla Polski
Stawką w sporze o praworządność Polski i Węgier jest międzynarodowa wiarygodność Unii Europejskiej - mówi "FAZ" Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości. - Sami musimy przestrzegać zasad praworządności. Jak możemy żądać od Ukrainy reform, jeśli teraz damy Polsce swego rodzaju "wojenny rabat"? - wyjaśnia twarde stanowisko KE.
-
"Die Welt": Niemcy czeka recesja. "Upadną na nos, mogą się już nie podnieść"
Niemcy zostają w tyle gospodarczo, ale nikt się tym nie przejmuje. Zamiast działać, koalicja kompromituje się na arenie międzynarodowej - pisze dziennik "Die Welt".
-
"TAZ": Europa zniechęca do solidarności z uchodźcami. "Kary i dochodzenia za pomaganie"
Coraz więcej osób pomagających w Europie uchodźcom jest za to karanych - pisze dziennik "Die Tageszeitung".
-
Obniżka VAT na paliwo. "Die Welt": Polska łamie unijne prawo
Polska, obniżając podatek VAT na paliwo, łamie unijne prawo - pisze publicysta dziennika "Die Welt" i spodziewa się efektu domina w Europie.