Niewielu studentów, szczególnie tych pierwszych lat studiów, może pochwalić się posiadaniem historii kredytowej. Większość z nich nigdy wcześniej nie korzystała z pożyczek, a co dopiero z kredytów. To jednak nie musi stanowić problemu. Poważną przeszkodą może być za to brak dochodów studenta.
Studenci mają bardzo małą szansę na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu lub pożyczki . O finansową pomoc nie muszą martwić się ci, który już pracują, zdobywają regularne dochody i nie posiadają przy tym negatywnej historii kredytowej. Taka osoba jest dla instytucji finansowej wiarygodnym klientem, który w przyszłości będzie miał środki na spłatę poważniejszych zobowiązań.
Mowa tu jednak o udokumentowanych dochodach, np. uzyskiwanych w ramach umowy o pracę. Bardzo często studenci dorabiają udzielając korepetycji, pomagając opiece nad dziećmi, wyprowadzaniu psów czy sprzątaniu mieszkań. W większości są to jednak dochody uzyskiwane w szarej strefie, nieudokumentowane i nieopodatkowane, a co za tym idzie - niewiarygodne dla instytucji, w której staramy się o pożyczkę.
Oczywiście nie można zapominać o tym, że wzięcie pożyczki musi być dobrze przemyślaną decyzją. Każde pożyczone pieniądze trzeba bowiem w końcu oddać. Dlatego zanim student zdecyduje się na wzięcie pożyczki, powinien dobrze przeanalizować swoją obecną sytuację finansową i zastanowić się, czy - mimo stałych dochodów - będzie w przyszłości w stanie ją spłacić.
Wzięcie pożyczki przez studenta to nie tylko finansowy ratunek potrzebny do opłacenia jego wydatków. To także okazja do zbudowania pozytywnej historii kredytowej , która w przyszłości może okazać się bardzo przydatna przy staraniu się np. o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Pozwala ona przede wszystkim otrzymać kolejne pożyczki na atrakcyjniejszych warunkach.
W dodatku pożyczki oferowane obecnie studentom przez instytucje finansowe są tak konstruowane, aby były do nich jak najlepiej dopasowane, m.in. wydłuża się ich okres spłaty i oferuje się niższe oprocentowanie. Można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych na dowolny cel.
Instytucje finansowe oferujące kredyty i pożyczki tworzą profile klientów, którym mogą udzielić wsparcia finansowego oraz takie, którym z pewnością pożyczka nie zostanie zaoferowana. W przypadku osób młodych - studiujących, na pożyczkę nie mają co liczyć osoby, które nie mają pracy. Brak stałych zarobków jest dla instytucji finansowej alarmujący, a często nawet tymczasowa praca nie będzie wystarczająca.
Kredyty studenckie nie są w Polsce tak popularne jak za granicą, dlatego młode, często bardzo samodzielne osoby skazane są na łaskę rodziców. Przy minimalnych środkach na utrzymanie nie są w stanie odkładać oszczędności, a przez to nie rozwijają pozytywnych nawyków finansowych.