Umowa w sprawie brexitu odrzucona w Izbie Gmin! Ogromna porażka rządu Theresy May

To historyczna chwila. Brytyjscy posłowie odrzucili umowę dotyczącą warunków wyjścia z Unii Europejskiej, którą wynegocjowała z Brukselą premier Theresa May.

Za umową w sprawie brexitu głosowało 202 posłów, przeciw było 423. Czyli, zgodnie z oczekiwaniami, rząd Theresy May przegrał historyczne głosowanie zaledwie na 10 tygodni przed terminem wyjścia z UE. Przeciwko porozumieniu z UE zagłosowało aż 118 torysów, czyli członków Partii Konserwatywnej pani premier.

Brexit i historyczna porażka Theresy May

To największa porażka rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Poprzednia zbliżona wielkością miała miejsce w 1924 roku, kiedy rząd Ramsay'a Macdonald’s'a przegrał głosowanie przez 166 głosów.

Lider opozycji Jeremy Corbyn już zgłosił formalny wniosek o wotum nieufności wobec rządu Theresy May. Wiele wskazuje na to, że Theresa May może nie przetrwać takiego głosowania, ale nie wszystko jest przesądzone, bo swoje poparcie zapowiedziała północnoirlandzka partia DUP. Ma ono odbyć się jutro wieczorem.

Donald Tusk ws. brexitu

Na wynik głosowania zareagował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Jeśli porozumienie jest niemożliwe i nie ma osoby, która chciałaby brexitu bez umowy, w takim razie kto w końcu będzie miał odwagę by powiedzieć jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?" - napisał na Twitterze. Według niektórych obserwatorów Donald Tusk sugeruje, że Brytyjczycy powinni teraz zupełnie zrezygnować z brexitu.

Decyzję Izby Gmin skomentował też Mateusz Morawiecki. "Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa" - napisał polski premier.

Rynki finansowe nie zareagowały panicznie - zapewne dlatego, że właśnie takiego scenariusza eksperci się spodziewali.

Brexit - przegrane głosowanie i co dalej?

Co teraz? Do tej pory przedstawiciele Unii Europejskiej mówili, że umowa brexitowa, która już została wynegocjowana, jest jedyną możliwą i że państwa członkowskie nie zgodzą się na renegocjacje. Teraz ruch po stronie Wielkiej Brytanii. Jest kilka możliwych scenariuszy.

Pierwotnie głosowanie ws. brexitu miało się odbyć 11 grudnia, ale premier May przełożyła je, chcąc sobie kupić więcej czasu na przekonywanie posłów. To się nie udało. Wielka Brytania formalnie ma wyjść z UE 29 marca.

Więcej o:
Komentarze (181)
Brexit. Umowa z UE odrzucona w Izbie Gmin! Ogromna porażka rządu Theresy May
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 44 razy 32

  Panie Morawiecki Pan sie nie ośmiesza. Trzy lata waszych rządów spowodowały ze naprawdę nikogo w Europie ani na świecie nie interesuje co masz Pan do powiedzenia.

 • czechy11

  Oceniono 38 razy 28

  Barwo Brytyjczycy. Czas wrócić do myślenia i rozsądku i zakończyć ten zalosny dramat zorganizowany przez ludzi głupich. Wracajcie do UE bo tylko silna i zjednoczona UE daje gwarancje przetrwania we spółczesnym świecie. A my Polacy weźmy sobie brytyjska lekcje do serca aby nie ufać i nie dawać władzy i głosu ludziom głupim.

 • kzet69

  Oceniono 29 razy 19

  Mogliby się Angole wreszcie zdecydować czego chcą, a właściwie powiedzieć wreszcie otwarcie że ten Brexit to był głupi pomysł... Natomiast mam wielką nadzieję że ze strony UE nie będzie żadnych więcej ustępstw dla Londynu...

 • konigin

  Oceniono 30 razy 18

  Jedyne dobre rozwiazanie to ogloszenie drugiego referendum. Widac do czego prowadzi szczucie populistow.

 • john_yossarian

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli albo twarde lądowanie, albo wycofanie się z kretyńskiego pomysłu.

 • szcz9

  Oceniono 16 razy 14

  Brexit miał - zdaniem zwolenników - podkreślić niezależność, odbudować wielkość i przywrócić godność Wielkiej Brytanii. Doprowadził kraj do politycznej katastrofy i wielkiego upadku pozycji na arenie międzynarodowej. "Wstawanie z kolan" także tam zakończyło się upadkiem na twarz.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 19 razy 13

  A było posłuchać Donalda Tuska, jak zaraz po referendum w sprawie Brexitu mówił: jeśli chcecie wyjść, zróbcie to jak najszybciej.

 • junk92508

  Oceniono 21 razy 13

  W UK w tym roku May skończył się już w January...

  Zmiany klimatyczne zasuwają jak szalone...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX