Podatek Dochodowy

Podatek dochodowy - najważniejsze informacje

Podatek dochodowy to finansowe świadczenie wobec państwa muszą płacić niemal wszyscy, którzy uzyskują dochód. W prawie istnieje cały szereg ulg, wyjątków oraz uwarunkowań, jednak co do zasady w Polsce obowiązuje przejrzysty system, oparty na dwóch rodzajach podatku - progresywnym i liniowym.

Podatek progresywny polega na tym, że wraz ze wzrostem dochodu rośnie wysokość płatności. Podatek liniowy ustala stałą stawkę podatkową, niezależną od wysokości dochodu. Oba wyżej wymienione rodzaje podatków to podatki dochodowe.

Ponad to, biorąc pod uwagę polskie prawo, warto rozróżnić podatek dochodowy od osób fizycznych (w tym wypadku dokumentem wykazującym rozliczenia jest formularz PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (formularz CIT).

Podatek dochodowy od osób fizycznych płacony jest według modelu progresywnego (wraz ze wzrostem dochodu rośnie wysokość płatności) i dotyczy on np. zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenia, dzieło oraz emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców. Stawki obowiązujące do końca grudnia 2016 w przypadku podatku progresywnego to 18 i 32 %. Z modelu liniowego ( stała stawka, niezależnie od wysokości dochodu) mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy.

Koszty podatkowe

Przedsiębiorcy często mówią o „wciąganiu w koszty”, biorą samochód "na firmę", kupują drukarki do biura, materiały umożliwiające przygotowanie szkoleń itp. Czym są owe koszty?

Przykładowo prowadzący własną działalność (zarówno jako osoby fizyczne, jak i jako osoby prawne) mają prawo uwzględniać w swoich rozliczeniach tzw. koszty podatkowe, czyli wszelkie koszty, które ponoszą w celu osiągnięcia przychodów. Wszystko, co jest potrzebne do rozwoju firmy, uzyskania przychodu może być, w określonym stopniu, odliczane od podatku dochodowego. Jeśli przykładowo pojazd (samochód, ciągnik) funkcjonuje w obrębie firmy i służy nam do jej rozwoju i/lub zarabiania pieniędzy, to koszty amortyzacji (eksploatacja, paliwo) mogą być częściowo uwzględnione przy naszych rozliczeniach. 

Zobacz także
  • Waga równoramienna z Bolkowa, 2 poł. XVII w. Ekwiwalent za Urlop 2016
  • Zgodnie z zapowiedziami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie w przedostatni weekend września Słoneczny Wrotków znowu był otwarty. Na koniec sezonu chętnych do skorzystania z atrakcji w Ośrodku nad Zalewem Zemborzyckim nie brakowało. Zwłaszcza, że pogoda wyjątkowo dopisała. Bezchmurne niebo i prawie 30 stopni Celsjusza przyciągnęły tłumy nad wodę.
W rekordowy dzień tegorocznych wakacji na terenie "Słonecznego Wrotkowa" przebywało trzy tysiące osób. Od początku sezonu (do sierpnia) tę część Zalewu Zemborzyckiego odwiedziło ponad 47 tys. osób. To 21 tys. mniej niż w zeszłym roku. Na gorszą frekwencję wpływ miała przede wszystkim pogoda, bo aż przez 16 dni kompleks był zamknięty.   ap
Urlop Wypoczynkowy 2016
  • Podatek Akcyzowy 2016
Skomentuj:
Podatek Dochodowy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje