"DGP": Deficyt budżetu 2013 będzie o ok. 8 mld zł poniżej planu

Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetu może wynieść nawet ok. 43,5 mld zł wobec planu przewidzianego w znowelizowanej ustawie budżetowej na cały rok na poziomie 51,6 mld zł - wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

- Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetowy będzie niższy nawet o 8 mld zł, niż przewidywał plan na ten rok - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" . Oznacza to, że dziura w budżecie wyniesie ok. 43,5 mld zł, a nie 51,5 mld zł, jak zakładał resort finansów, nowelizując budżet - czytamy w gazecie.

"DGP" zwraca uwagę, że już w opublikowanych danych za październik widać było nieco większe dochody, a także spadek wydatków.

- Te dwa czynniki razem sprawiły, że w listopadzie w budżecie była nadwyżka, i to niemała - na poziomie 1 mld zł. Pod wpływem tej informacji MF bardziej optymistycznie patrzy na wykonanie całoroczne. Jak wynika z naszych informacji, resort liczy na to, że dobra sytuacja budżetu utrzyma się także w grudniu - czytamy dalej.

Dziennik podkreśla, że ekonomiści spodziewali się wcześniej, że wykonanie budżetu za cały rok może być o 5-6 mld zł lepsze od planu. Z kolei wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk mówił w listopadzie, że deficyt w całym roku może być o 3-10 mld zł poniżej zaktualizowanego planu.

W budżecie państwa na koniec października br. odnotowano 39,48 mld zł deficytu, czyli 76,6 proc. planu przewidzianego w znowelizowanej ustawie budżetowej na cały rok.

W październiku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy budżetowej na rok 2013. Zakłada ona m.in. zwiększenie deficytu maksymalnego do poziomu 51,57 mld zł, tj. o ok. 16 mld zł wobec pierwotnego planu.

Więcej o: