"Dz": KNF: co macie w kartach?

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad rekomendacją nakładającą na banki obowiązek informowania o minusach kart kredytowych - podaje gazeta "Dziennik" w dodatku "The Wall Street Journal".

Jak podaje gazeta, banki będą musiały dokładniej niż dotychczas przedstawiać warunki korzystania z kredytu na karcie.

- Do komisji dociera coraz więcej skarg, a to oznacza, że dzieje się coś niewłaściwego - mówi Katarzyna Biela z KNF. Klienci skarżą się głównie na brak informacji o rzeczywistym oprocentowaniu, o okresie bezodsetkowym czy o dołączanych do karty ubezpieczeniach.

- Dobrze, że KNF nałoży na wystawców kart obowiązki informacyjne. Zawsze lepiej, gdy klienci są dobrze i rzetelnie poinformowani. - mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance. - Karty wydawane przez supermarkety najczęściej oferują znacznie gorsze warunki niż te wystawiane przez bank. W takich przypadkach wymogi informacyjne nałożone przez rekomendację są najbardziej potrzebne - dodaje Ostrowski.

Gazeta zauważa, że Komisja chce uniknąć amerykańskiego scenariusza, gdzie kolejną odsłoną kryzu finansowego może być załamanie na rynku kart kredytowych.