"Polska": Klienci banku Raiffeisen czują się oszukani

Raiffeisen Bank Polska oferował swoim VIP-owskim klientom obligacje poznańskiej firmy odzieżowej Semax, zapewniając, że to pewny zysk - pisze gazeta "Polska".

Semax jest właścicielem takich marek odzieżowych jak Deep. Hot Oil oraz marki sieci wyprzedażowej VABBI Factory Outlet. Spółka wydawała się pewną lokatą pieniędzy. Klienci skuszeni wizją łatwego, pewnego zysku nakreśloną przez doradców banku, chętnie kupowali obligacje, inwestując po kilkaset tysięcy złotych.

Gazeta zauważa , że jeszcze 26 lutego Raiffeisen Bank oferował ostatnie obligacje. Zaskoczeniem dla inwestorów była więc informacja, że 19 marca do Sądu Rejonowego w Poznaniu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Semaksu z możliwością zawarcia układu. Przyczyną była utrata płynności finansowej.

Co ciekawe, 25 marca bank, który jeszcze miesiąc wcześniej polecał klientom obligacje Semaksu, a w styczniu i lutym sprzedał większość obligacji, wypowiedział tej firmie umowę kredytową. Marcin Jedliński, rzecznik prasowy Raiffeisen Bank Polska i nie widzi sprzeczności w działaniu banku.

Ponieważ obligacje nie były zabezpieczone, a bank nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania emitenta, część z inwestorów myśli o wstąpieniu na drogę sądową za wprowadzenie ich w błąd.

Gazeta przypomina, że już wcześniej Raiffeisen Bank oferował obligacje firmy, która przeżywała kryzys. W 2007 r. klientów VIP namawiano do kupna obligacji spółki Eurofaktor.