Prezesem Opla został szef GM Europe

Od piątku nowym szefem Opla został Nick Reilly, od dwóch miesięcy kierujący już całym europejskim działem amerykańskiego koncernu General Motors.

Dotychczasowy dyrektor generalny Opla Hans Demant został wiceprezesem GM i będzie odpowiadać za patenty amerykańskiego koncernu na całym świecie. Te roszady kadrowe to skutek decyzji GM, który w listopadzie zeszłego roku zdecydował się zachować Opla i wycofać się z rozmów o sprzedaży swoich europejskich fabryk samochodów. Chciało je kupić konsorcjum zawiązane przez austriacko-kanadyjską firmę Magna z rosyjskim państwowym bankiem Sbierbank.

Zaraz po tej decyzji ze stanowiska szefa GM w Europie zrezygnował niemiecki menedżer Carl-Peter Forster. Zastąpił go Brytyjczyk Nick Reilly, który wcześniej odpowiadał za działalność amerykańskiego koncernu w Azji i kierował GM DAT - koreańską spółką GM.

W GM DAT na stanowisku wiceprezesa pracował także brytyjski menedżer Mark James, który w piątek został nowym szefem finansów Opla. Członkiem zarządu Opla ds. technicznych została Rita Forst, dotąd pracująca w głównym ośrodku badawczym Opla w Ruesselsheim w Niemczech.

Reilly po nominacji na dyrektora generalnego Opla zrezygnował z pracy w radzie nadzorczej tej firmy. Z rady Opla odeszło też trzech jej niemieckich członków. Nowymi członkami rady nadzorczej Opla zostali Stephen Girsky (doradca szefa GM Eda Whitacre), Michael P. Millikin (wiceprezes GM i główny prawnik amerykańskiego koncernu), Karl-Friedrich Stracke (wiceprezes GM ds. technicznych) oraz Bill Parfitt (szef GM w Wlk. Brytanii).