Elon Musk: za 20 lat będziemy myśleć o posiadaniu samochodu tak jak dziś o posiadaniu... konia

Elon Musk, podobnie jak futurolodzy z Google, twierdzi, że w ciągu dekady kompletnie zmieni się nasze podejście do kwestii samochodów. Staną się autonomiczne, a myśl o tym, że mamy je prowadzić będzie dla nas tak dziwna, jak pomysł, by pojechać do sklepu na koniu.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Elona Muska, założyciela koncernu Tesla produkującego elektryczne samochody. Według miliardera, który między innymi współtworzył PayPal, za dwadzieścia lat "chęć posiadania samochodu będzie tak samo niedorzeczny jak posiadania konia".

"Sądzę, że w dłuższej perspektywie samochody staną się w pełni autonomiczne, a samochody, które nie mają pełnego, autonomicznego systemu sterowania będą czymś niezwykłym".

- stwierdził.

"Pojazdy bez autonomicznego systemu będą miały wartość ujemność. To będzie jak posiadanie konia. Będziesz go chciał zatrzymać tylko ze względów sentymentalnych" - cytuje Tech Insider .

Tesla nie będzie czekać tak długo

Według Muska producenci samochodów zaczną na masową skalę sprzedawać samosterujące się samochody za 15-20 lat. Tesla nie zamierza jednak czekać tak długo.

Kilka tygodni mieliśmy okazję zobaczyć zwiastun wizji Muska. W samochodach Tesli pojawił się system Autopilot , który jest w stanie przejąć kontrolę nad pojazdem  - samodzielnie zmieniać pasy ruchu, zatrzymywać się w krytycznej sytuacji, parkować.

Tesla zamierza wprowadzić na rynek całkowicie autonomiczne samochody. Mogłyby korzystać z nich firmy takie jak Uber.

Wizja Muska może spełnić się już za trzy lata. Takie deklaracje szef Tesli złożył podczas wrześniowej rozmowy z duńskim portalem Borsen.

Czy sądzicie, że już za 15-20 lat pozbawimy się przyjemności prowadzenia samochodu i będzie dla nas naturalne, że korzystamy z pojazdu, którym nie kierujemy? A może w ogóle nie będziemy kupować samochodów - wszędzie dowiozą nas autonomiczne taksówki?

Więcej o:
Komentarze (29)
Elon Musk: za 20 lat będziemy myśleć o posiadaniu samochodu tak jak dziś o posiadaniu... konia
Zaloguj się
 • rola10k

  Oceniono 35 razy 35

  Za 10, 15 lat to w Polsce pojawią w większej ilości samochody z 2015 roku ;), a teraz jednak nie ma jeszcze zbyt wielu autonomicznych pojazdów. Zwłaszcza w Niemczech.

 • zeberdee28

  Oceniono 33 razy 25

  To byłoby zbawienne. Jak ktoś mało jeździ to może i to sprawia przyjemność, ale jak się codziennie robi po 200 km albo więcej i nieraz trzeba po nocy, we mgle albo w deszczu wracać do domu podpierając oczy na zapałkach to prowadzenie auta staje się udręką. I jeszcze ta irytująca armia mośków nie umiejących na autostradzie utrzymać auta w pasie, których przerasta używanie kierunkowskazów i patrzenie w lusterka.

 • jembezmamy

  Oceniono 20 razy 14

  Samochody autonomiczne są lepsze na tak wielu poziomach, że ta zmiana jest nieunikniona...

  Zniknie problem miejsc parkingowych, zanieczyszczenia w mieście, stanieją przesyłki kurierskie (i będzie je można odbierać o każdej porze, a nie tylko od 9 do 17), będzie mniej wypadków, mniej korków, mniej frustracji i nerwów.

  Zwiększy się bezrobocie. I lepiej już teraz myśleć, co z tym zrobić.

 • dejtrejder

  Oceniono 22 razy 8

  Oby!

 • fackir

  Oceniono 11 razy 7

  na 100% nie tak szybko.

 • fakit.pl

  Oceniono 8 razy 6

  Za 20 lat będzie się maczetami tłuc z wyznawcami innej, lepszej, bardziej boskiej religii od naszej, za 30 lat może nas już tu nie być.

 • lm648

  Oceniono 10 razy 6

  a wkrótce to ..... ni mniej ni więcej jak 50 lat :) .... jestem za, lecz chyba nie doczekam :(

 • Janek 1959

  Oceniono 4 razy 2

  Będziecie poganiać osiołki i kóski,bo wtedy będą rządziły muslimy.Auto będzie wam potrzebne na pielgrzymkę do Mekki

 • lukasgld

  Oceniono 1 raz 1

  :). Tak tak, a świstak siedzi, bo mu się sreberka skończyły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX