Przez przypadek został właścicielem domeny Google.com. Gigant zapłacił mu...

W październiku ubiegłego roku były pracownik Google'a Sanmay Ved na kilka chwil zdołał przejąć domenę Google.com. Teraz firma z Mountain View zdradziła jaką nagrodę przyznała mu za znalezienie luki w systemie Google Domains.

Sanmay Ved, były pracownik Google, w ubiegłym roku za zaledwie 12 dolarów kupił domenę Google.com, wykorzystując lukę w systemie handlu domenami amerykańskiego giganta.

>>> Czytaj też: Google dostarczy internet 40 razy szybszy niż w sieciach 4G/LTE

Firma z Mountain View szybko zorientowała się w sytuacji i po kilku chwilach odzyskała kontrolę nad najpopularniejszą stroną internetową na świecie. Google nie pozostawił jednak byłego pracownika z pustymi rękami i postanowił nagrodzić go za znalezienie błędu.

Dotychczas, dokładna wysokość nagrody nie była znana. Teraz firma z Mountain View podzieliła się tą informacją w opublikowanym niedawno raporcie  "Google Security Rewards 2015".

Tylko czy aż?

Sanmay Ved otrzymał od Google'a dokładnie 6006,13 dol. Kiedy jednak poinformował na swoim blogu, że zamierza przekazać te pieniądze na cele charytatywne, firma z Mountain View zdecydowała się podwoić nagrodę do 12 tys. dolarów. Co ciekawe, pierwotna kwota była swego rodzaju żartem ze strony amerykańskiej firmy. "600613", to numeryczny zapis nazwy "Google".

Trzeba przyznać, że firma z Mountain View nie wykazała się szczególną szczodrością. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że domena google.com jest wyceniana na ok. 79 mld dolarów. Z drugiej strony, należy docenić, że Google w ogóle postanowił wynagrodzić swojego byłego pracownika, a nie - na przykład - pozwać go do sądu...

Ved nie jest jedyną osobą, która otrzymała od Google'a wynagrodzenie za wskazanie luk w zabezpieczeniach systemów internetowego giganta. W sumie, amerykańska firma w 2015 roku przeznaczyła na ten cel 2 mln dolarów.

Dostałeś smartfona z Androidem? 9 aplikacji, które musisz zainstalowa

Google

Więcej o:
Komentarze (27)
Przez przypadek został właścicielem domeny Google.com. Gigant zapłacił mu...
Zaloguj się
 • kloceklego

  Oceniono 76 razy 68

  to coś jak u mnie. w nagrodę za dobrą pracę firma dzwoni do mnie tylko 3 razy w ciągu tygodnia podczas urlopu

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 60 razy 46

  6 tysięcy dolarów... ale się bidusie szarpnęli

 • alexander59

  Oceniono 28 razy 28

  mogli zażartować bez przecinka

 • pneumatyka

  Oceniono 57 razy 21

  zaraz ziobro z kamińskim coś na tego pana znajdą,
  już ten pan nie będzie więcej.....

 • fakej

  Oceniono 25 razy 13

  Gościu to pewnie zrobił w godzinach pracy i w ramach swoich obowiązków służbowych, a te $6k to pewnie jakaś w miarę standardowa nagroda w googlu za znajodwanie luk w bezpieczeństwie. Podwajanie kwoty przeznaczanej przez pracownika na cele charytatywne to z koleji stary pomysł Billa Gatesa.

 • brytnej

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce swego czasu ktoś pomylił się wystawiając samochód na sprzedaż przez internet o trzy zera a ktoś inny kupił. I sąd uznał, że umowa kupna-sprzedaży była ważna i nakazał wydanie samochodu za kilkadziesiąt złotych (czy jakoś tak).

  Tymczasem nawet w USA uważa się najwyraźniej, że ktoś mógł się pomylić.

 • wunderwaffen

  Oceniono 28 razy 4

  @june-of-44
  Tylko wilanowski leming może łyknąc takie g.ó.wno. zwane tutaj "njusem".
  -----------------------------------

  Oczywiście, ponieważ "ciemnemu ludowi" z post-pegeerowskich czworaków "nikt nie wmówi, że białe to białe a czarne to czarne".

 • ssaassaa

  Oceniono 8 razy 4

  6 TUSD za jedną z najbardziej znanych domen? Albo artykuł jest do bani i gość wcale nie przejął domeny tylko wykrył jakąś drobną lukę albo gość dał się zrobić w balona po całości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX