Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - architektura/budowle

Kontynuujemy nasze spotkania z Google Earth. Poprzednim razem oglądaliśmy cuda natury. Teraz rzucimy okiem na obiekty, które nie są jej dziełem. Druga część naszego tekstu koncentruje się na budowlach wzniesionych przez człowieka.

Google Earth można natomiast pobrać chociażby z jego oficjalnej strony internetowej.

Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - natura >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Budynki w 3D

Budynki w Google Earth, co warto podkreślić, można oglądać jako trójwymiarowe modele. Aby to zrobić, wystarczy zaznaczyć opcję "Budynki 3D" w menu "Warstwy" (widoczna na grafice). Po kliknięciu w dany model, naszym oczom ukaże się także dodatkowa karta z opisem budowli i jej zdjęciami.

Widok 3D w Google Earth

Nasza krótka lista nie jest oczywiście w stanie pokryć wszystkich miejsc, które warto wymienić. Ponownie zachęcamy więc czytelników Technologii, by zapoznali się z naszym wyborem i zaprezentowali własne znaleziska.

Do każdej fotografii dołączamy także współrzędne, które wystarczy wkleić w okienku "Przejdź do" w programie Google Earth (na grafice poniżej), by natychmiast przenieść się do opisanej lokacji.

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

The World w Dubaju

Dubaj jest jednym z pierwszych miejsc, które przyjdą nam do głowy, kiedy w Google Earth zechcemy obejrzeć duże i piękne budowle. Nieco przewrotnie postanowiliśmy nie koncentrować się na wysokościowcach, a zamiast nich pokazać The World czyli archipelag 300 wysp układających się w kształt kontynentów (mniej więcej). W ramach dokładki pokazujemy też stojące na wodzie, dobrze znane Palmy.

Współrzędne: 25° 7'17.77"N  55° 4'32.14"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Piramidy

Przed chwilą spotkaliśmy się z cudem współczesnej architektury i inżynierii. Teraz odbywamy "podróż  w czasie i przestrzeni", przenosząc się do Egiptu. Tu warto oczywiście zerknąć na piramidy, które w klasycznym widoku 2D nie wyglądają szalenie efektownie. Wiele zyskują natomiast po włączeniu trójwymiarowych modeli. Szkoda tylko, że Sfinks jest w zasadzie niewidoczny w Google Earth.

Współrzędne: 29°58'30.63"N  31° 7'57.31"E

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Zapora Hoovera i Nurecka

Do 1945 roku, Zapora Hoovera była największą na świecie elektrownią wodną i największą konstrukcją betonową. Dziś nie jest już rekordzistką, ale wciąż prezentuje się  bardzo dobrze. To jednak obiekt bardzo dobrze znany, a wirtualne wycieczki w Google Earth mają przecież także dokształcać. Dlatego też na drugim zdjęciu obejrzymy Zaporę Nurecką. Wzniesiona w Tadżykistanie jest obecnie najwyższą konstrukcją tego typu na świecie.

Współrzędne:

Zapora Hoovera 36° 0'58.27"N 114°44'12.27"W

Zapora Nurecka 38°22'36.47"N  69°20'52.67"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Przylądek Canaveral i Bajkonur

Nie raz widzieliśmy go zapewne w telewizji. Czemu nie mielibyśmy więc sprawdzić jak wygląda Przylądek Canaveral na zdjęciach w Google Earth? Dzięki programowi możemy obejrzeć interesujący nas ośrodek lotów kosmicznych imienia J. F. Kennedy?ego. A skoro pokazujemy już ośrodek amerykański, to zachęcamy także do rzucenia okiem na Kosmodrom Bajkonur. Uprzedzamy jednak, że platformy startowe są w nim rozsiane na dużej połaci ziemi i znalezienie wszystkich może zająć kilka chwil.

Współrzędne:

Przylądek Canaveral 28°35'31.24"N, 80°39'2.37"W

Kosmodrom Bajkonur 46.071°N, 62.985°E

Google Earth

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Czarnobyl i Fukushima

W te miejsca mało kto chce się wybrać. Jest to zresztą mocno utrudnione. Elektrownię atomową w Czarnobylu i Fukushimie możemy jednak obejrzeć w Google Earth. Zdjęcia są szczególnie efektowne w przypadku tej drugiej. Dzięki nim zrozumiemy dlaczego tak mocno ucierpiała z powodu tegorocznego tsunami.

Współrzędne:

Czarnobyl 51.389445,30.098956

Fukushima 37.42164,141.033565

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Kapitol i Biały Dom

Wracamy do Stanów Zjednoczonych. Tym razem w naszym celowniku znalazły się dwie rozpoznawalne budowle. Pierwsza z nich to amerykański Kapitol, a druga to Biały Dom. Przy okazji warto rzucić okiem na znajdujący się w pobliżu pomnik Lincolna i pomnik Waszyngtona.

Współrzędne:

Kapitol 38°53'23.43"N  77° 0'39.39"W

Biały Dom  38°53'51.58"N  77° 2'11.13"W

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Muzeum Gugenheima w Bilbao i Luwr

Odrobina kultury nikomu nie zaszkodzi. Dlatego też zachęcamy do rzucenia okiem na charakterystyczne Muzeum Gugenheima w hiszpańskim Bilbao. Budynek zaprojektowany przez Franka Gehry'ego ma szalenie oryginalną formę. Jeśli nie możemy go zobaczyć na żywo, to warto to zrobić chociażby z Google Earth. A jeśli nie przepadamy za współczesną architekturą, to wystarczy, iż przekroczymy jedną wirtualną granicę, a naszym oczom ukaże się Luwr.

Współrzędne:

Muzeum Gugenheima w Bilbao 43°16'7.36"N   2°56'1.34"W

Luwr 48°51'44.09"N   2°19'52.29"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Radioteleskop w Arecibo

W tym miejscu miała być wieża Eiffla. Uznaliśmy jednak, że wielu z was mogło ją widzieć na żywo, a nawet jeśli nie, to budowla ta jest doskonale znana. Dlatego też zastąpiliśmy ją największym na świecie radioteleskopem, który znajduje się w miejscowości Arecibo w Portoryko. O tym, że jest to wyjątkowa konstrukcja wiedzą chociażby ci, którzy oglądają filmowe przygody agenta 007.

Współrzędne: 18°20'40.94"N 66°45'8.56"W

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Pentagon

Wracamy do Ameryki Północnej, by spojrzeć na siedzibę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Charakterystyczny, pięciokątny budynek być może nie jest tak oryginalny jak wymienione wcześniej Muzeum Gugenheima w Bilbao, ale i tak warto się na nim zatrzymać w trakcie wirtualnej wycieczki z Google Earth.

Współrzędne: 38°52'15.60"N 77° 3'21.50"W

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Most Golden Gate i Wiadukt Millau

Złote Wrota San Francisco są pierwszym mostem na naszej liście. Mostem bardzo dobrze znanym. Chcemy jednak pokazać, że Europa nie gorsza, swoje mosty (wiadukty) też ma. Dlatego też do mostu Golden Gate dołącza wiadukt w Millau. Najwyższa konstrukcja tego typu na świecie została zaprojektowana przez "starchitekta", Normana Fostera.

Most i wiadukt najlepiej oglądać z włączonymi modelami 3D.

Współrzędne:

Most Golden Gate: 37°49'6.42"N 122°28'37.54"W

Wiadukt Millau: 44° 5'13.57"N   3° 1'31.09"E

Google Earth

Więcej o: