Smartfon jest jak mały komputer - też potrzebuje antywirusa. Oto 5 propozycji na Androida

Szukasz ciekawego programu do ochrony telefonu z Androidem? Świetnie, smartfony to niewielkie komputery, na które również czyha ogromna liczba zagrożeń. Warto więc zabezpieczyć go programem antywirusowym. Wybraliśmy pięć darmowych aplikacji na Androida, które w tym pomogą. Niektóre z nich są świetnie znane z wersji przeznaczonych na komputery osobiste.

Avast Free Mobile Security

Avast Free Mobile Security to darmowa aplikacja na urządzenia z systemem Android. Za stworzenie programu odpowiada czeska firma Avast, świetnie znana z bardzo popularnego antywirusa Avast Free Antivirus przeznaczonego na komputery osobiste. Aplikacja w wersji mobilnej oferuje wszystkie podstawowe funkcje, jak skanowanie telefonu i sieci Wi-Fi, a także kilka dodatkowych, np. blokowanie aplikacji przed innymi osobami za pomocą kodu PIN lub zdalne zabezpieczanie dostępu do telefonu. Warto wspomnieć, że Avast dostępny jest również w wersji płatnej, w której oferuje kilka dodatkowych możliwości. Obie obsługują język polski.

ESET Mobile Security

ESET Mobile Security już od ponad trzech lat pozwala na zabezpieczenie swojego smartfona z Androidem zupełnie za darmo. Dostępne są oczywiście płatne specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, jednak za większość funkcji nie zapłacimy ani złotówki. Wśród tych darmowych warto wspomnieć o pełnej ochronie przed najnowszymi zagrożeniami, zdalnym blokowaniu telefonu czy lokalizowaniu zagubionego telefonu.

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Lab to rosyjska firma założona w 1997 roku. Świetnie znana jest z jednego z najlepszych pakietów ochronnych dla komputerów zarówno dla firm jak i osób prywatnych. W grudniu 2013 roku przedsiębiorstwo udostępniło program antywirusowy dla urządzeń z Androidem. Podstawowa wersja oprogramowania pozwala m.in. na zdalne blokowanie, czyszczenie czy lokalizowanie sprzętu. Za niewielką roczną opłatą można wykupić wersję premium, która umożliwia kilka dodatkowych możliwości, m.in. skanowanie właśnie zainstalowanych aplikacji czy funkcje z zakresu ochrony prywatności.

Avira Antivirus Security

Avira Antivirus Security to jeden z najbardziej skutecznych rozwiązań ochronnych na smartfony i tablety z systemem Android. Podobnie jak pozostałe antywirusy Avira chroni nasze przenośne urządzenia w czasie rzeczywistym. Na bieżąco skanuje też instalowane aplikacje i pozwala na zdalne blokowania dostępu do telefonu lub tabletu. Wersja premium dostępna jest do kupienia wewnątrz damarowej aplikacji i oferuje m.in. częstsze aktualizacje czy ochronę przed stronami internetowymi wyłudzającymi poufne informacje.

360 Security - Antivirus Free

360 Security - Antivirus Free to program stworzony i rozwijany przez chińską firmę Qihoo powstałą w 2005 roku. 360 Security to darmowy antywirus przeznaczony na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym od Google. Podobnie jak konkurenci zwalcza szkodniki na podstawie aktualizowanej na bieżąco bazy wirusów. Oferuje także kilka dodatkowych funkcji. Warto wspomnieć, że twórca antywirusa - firma Qihoo złamała zabezpieczenia nowego telefonu Google Pixel na zawodach PwnFest 2016. Do przejęcia kontroli nad smartfonem wystarczyło jedynie 60 sekund.

Niezależnie od tego, który z antywirusów wybierzecie, każdy (już w wersji darmowej) zapewni podstawową ochronę "małego komputera" jakim jest smartfon z systemem operacyjnym Android.

Nowe zabezpieczenie Androida Nowe zabezpieczenie Androida Fot. R. Kędzierski

Zabezpiecz swój smartfon

Dlaczego warto zabezpieczyć swój telefon? Według raportu Forbesa, blisko 97 proc. mobilnego malware'u przeznaczone jest na smartfony z Androidem. Infekują one dziesiątki milionów urządzeń każdego roku. Dlatego tak popularne stają się programy antywirusowe przeznaczone na Androida.

Jak zauważa Joanna Krasucka, ekspert T-Mobile Polska:

"Z każdym rokiem obserwujemy wzrost zainteresowania oprogramowaniem antywirusowym na urządzenia mobilne. Z naszych badań wynika, że już co 3 użytkownik smartfona korzysta z tego typu rozwiązań na telefonie. Co ciekawe, to mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety deklarują posiadanie aplikacji antywirusowych. Na rynku dostępnych jest wiele programów ochronnych - część z nich potrafi nie tylko wykryć i unieszkodliwić wirusa, ale także pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowej danych przechowywanych na smartfonie oraz umożliwia lokalizację urządzenia, co jest istotne w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu."

Więcej o: