Acer Aspire Ethos 8951G - potężny, wielki i drogi

Acer Aspire Ethos 8951G to mocarny notebook z kategorii Desktop Replacement. Wyposażony w potężne podzespoły, wyświetlacz o przekątnej 18,4" i wyjątkowy touchpad był dla nas źródłem rozrywki i kilku utrapień przez dość długi czas. Teraz jednak najwyższa pora, aby spisać nasze wrażenia.
Acer Aspire Ethos 8951G Acer Aspire Ethos 8951G Fot. Łukasz Cichy

Acer Aspire Ethos 8951G - o czym piszemy

Linia Acer Ethos doczekała się "drugiego wydania". Znalazł się w niej między innymi testowany przez nas model Acer Aspire Ethos 8951G. W nowym Ethosie znalazły się procesory drugiej generacji Intel Core z serii "i". Wyświetlacz "naszego" modelu ma przekątną 18,4".

Specyfikacja techniczna Acer Aspire Ethos 8951G
System operacyjny Windows 7 Home Premium
Procesor Intel Core i7-2620M
Wyświetlacz 18,4"
Grafika NVIDIA GeForce GT555M 2GB
Pamięć RAM 8GB
Dysk twardy 750GB
Cena 5 999 zł brutto
Acer Aspire Ethos 8951G Acer Aspire Ethos 8951G Fot. Łukasz Cichy

Acer Aspire Ethos 8951G - co nam się podobało

Wydajność - Ethos został stworzony do wydajności. Wszystkie cechy takie jak niewielka waga czy smukła linia zostały poświęcone na jej rzecz. Najnowszego Ethosa wyposażono w procesor 2-GHZ Intel Core i7-2630QM, kartę graficzną Nvidia GeForce GT555M i 8GB pamięci RAM co sprawia, że notebook staje się sprzętem odpowiednim zarówno do pracy i zwykłej rozrywki, jak i bardziej wymagających gier. Testowaliśmy na nim Wiedźmina 2 i trzeba przyznać, że jeśli w którymś momencie się zacięliśmy, to z powodu fabuły a nie komputera.

Touchpad - gładziki przeważnie opisywane są w kategoriach czułości i wygody. Aby mieć to już za sobą napiszemy od razu, że touchpad w Ethosie jest wygodny, a po zmianie kilku ustawień był także odpowiednio czuły. Na początku mieliśmy jednak krótki problem z przyzwyczajeniem się do braku wyróżnionych przycisków gładzika. Prawy i lewy przycisk myszy znajdują się na obudowie, ale są po prostu niewidoczne.

Acer Aspire Ethos 8951G

To jednak nie wszystko, co można o touchpadzie Ethosa powiedzieć. Gładzik można bowiem odłączyć od komputera i korzystać z niego jak z pilota do centrum multimedialnego. Po wyjęciu touchpada z gniazda wyświetlają się na nim dotykowe przyciski, za pomocą których można sterować muzyką lub oglądanym właśnie filmem. Minusem rozwiązania jest to, że przyciski trzeba dość mocno nacisnąć, aby osiągnąć pożądany efekt.

Klawiatura - jest po prostu wygodna. Klawisze ułożone są w formie "wyspowej", mają przyjemny "klik", a rozstawione są w sam raz, nie trzeba się przyzwyczajać do ich położenia. Jak przystało na komputer o zaawansowanych parametrach i równie zaawansowanej cenie, klawiatura jest podświetlana.

Acer Aspire Ethos 8951G Acer Aspire Ethos 8951G Fot. Łukasz Cichy

Acer Aspire Ethos 8951G - co nam się nie podobało

Waga - tak, Ethos to komputer typu Desktop Replacement, ale waga 3,8 kg sprawia, że odpada oglądanie filmów w łóżku. Chyba, że macie specjalną podstawkę na laptopa. W innym wypadku notebook jest zwyczajnie zbyt ciężki, by trzymać go na kolanach.

Centrum multimedialne - cieszymy się, że jest. Ale cieszylibyśmy się jeszcze bardziej, gdyby działało bardziej płynnie. Na Ethosie uruchamialiśmy najbardziej wymagające sprzętowo gry i ani razu nie mieliśmy z nimi takich problemów, jak z zainstalowanym domyślnie Centrum.

Program uruchamia się opieszale, a wybieranie utworów do odtworzenia nie należy do najprzyjemniejszych. Później już zmienianie poziomu głośności lub wybieranie kolejnego utworu nie nastręcza trudności, problem jest na samym początku.

Czas życia na baterii - także został poświęcony na rzecz wydajności. Bez zasilacza na Ethosie można pracować mniej więcej od 3 do 4 godzin.

Acer Aspire Ethos 8951G - watpliwości

Touchpad - ponownie wspominamy w tej sekcji o gładziku. Dlaczego? Bo uważamy, że urządzenia powinny być przede wszystkim intuicyjne. Na touchpadzie znajduje się niewielki przycisk, który aktywuje konsolę multimedialną. Niestety, lubi się on czasem włączyć, nawet wtedy, kiedy touchpad podpięty do komputera. dlaczego to problem? Bo na powierzchni gładzika nie wyświetlają się przyciski sterowania konsolą, a kursor myszy nie chce się ruszyć. Test przeprowadzony na mniej "technicznych" znajomych wykazał, że takie rozwiązanie jest mało intuicyjne i dla zwykłego użytkownika może być problemem. Niewielkim, ale jednak.

Acer Aspire Ethos 8951G

Dźwięk - nie wspominalibyśmy nawet o tym punkcie, bo powszechnie wiadomo, że w notebookach dźwięk przeważnie jest po prostu znośny. W Ethosie umieszczono jednak subwoofer, czyli głośnik niskotonowy. Niestety, spodziewany głęboki bas nie będzie na Ethosie słyszalny.

Acer Aspire Ethos 8951G Acer Aspire Ethos 8951G Fot. Łukasz Cichy

Acer Aspire Ethos 8951G - kupujemy?

Acer Aspire Ethos 8951G kosztuje w sklepach internetowych od 5 700 do 5 800 zł. Trzeba przyznać, że to dość spora kwota. W zamian otrzymujemy potężną maszynę, ale niekoniecznie dla każdego. Czy zatem Acer Ethos może ci się spodobać?

Tak, jeśli:

- jesteście graczami (hardkorowymi lub przypadkowymi) i gadżeciarzami

- chcecie się pochwalić przed znajomymi wyjątkowym sprzętem i zabłysnąć na imprezach wyjmowanym touchpadem-pilotem

- oczekujecie maszyny (w miarę) mobilnej, która może służyć zarówno do wydajnej pracy jak i do rozrywki.

- macie do wydania niemal 6 tysięcy złotych

Nie, jeśli:

- potrzebujecie komputera do zadań typowo "domowych", takich jak przeglądanie Internetu, edycja fotografii czy pisanie w Wordzie

- oczekujecie od laptopa mobilności i długiego czasu życia na bateriach

- chcecie mieć komputer o przeciętnej wydajności, za to w bardziej przystępnej cenie.

Nam Acer Ethos spodobał się aż za bardzo. Wyposażony jest we wszystkie możliwe cechy, których może pragnąć miłośnik nowych technologii. Problem w tym, że każdego zwykłego dnia i przy większości zwykłych czynności nie są nam potrzebne aż takie osiągi komputera.

Więcej o: